Pátek 24. března 2023, svátek má Gabriel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pražští policisté podle inspekce po nocích vydírali řidiče

Česko

  12:35aktualizováno  15:29
PRAHA - Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) obvinila dva pražské policisty z vydírání řidičů. Inspekce tvrdí, že při kontrolách po řidičích požadovali bezdůvodně peníze. Vyšetřování případu trvalo dva roky. Policisté byli obviněni ze zneužití pravomoci úřední osoby, přijetí úplatku a vydírání. Hrozí jim až deset let vězení, řekl ČTK mluvčí inspekce Ivo Mitáček. Policisté v pondělí zároveň zasahovali u jiného případu úplatků u strážníků městské policie.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Obvinění policisté podle vyšetřovatelů při nočních kontrolách lidí a aut vyjížděli mimo svůj obvod. Inspekce tvrdí, že bezdůvodně a na základě smyšlených informací a vykonstruovaných situací požadovali po kontrolovaných peníze, které si nechávali pro svoji potřebu. „Během kontrol uváděli obvykle řidiče motorových vozidel do stavů, kdy pod stupňujícím se nátlakem byli kontrolovaní v tíživé situaci, přiznávali policistům i smyšlené přestupky a následně za ně policistům platili finanční hotovost,“ popsal Mitáček.

Podle inspekce se řidiči nedokázali bránit zlovůli obviněných policistů. „Sami pak později příslušníkům GIBS přiznávali, že raději policistům zaplatili, než by měli čelit policejní moci,“ uvedl Mitáček.

Obvinění policisté jsou vyšetřování na svobodě. Inspekce je přesvědčena, že proti nim má dostatek důkazů. „Dostatek důkazního materiálu se operativně GIBS podařilo zadokumentovat i přesto, že policisté byli velmi opatrní a byli si vědomi jak svých nezákonných postupů, tak i možností jejich odhalení,“ sdělil Mitáček.

Policie zasahovala u strážníků

V jiném případu policie v pondělí ráno zasahovala na služebně obvodního ředitelství městské policie na Uhelném trhu v Praze, důvodem bylo podezření u dvou strážníků, že brali úplatky při nasazování takzvaných botiček u aut, uvedl server iDNES.cz. Strážníci ani policisté k případu podrobné informace nesdělili.

Mluvčí městské policie Irena Seifertová webu řekla, že zásah souvisel s možnou trestnou činností strážníků a byl výsledkem dlouhodobě připravované akce. Mluvčí pražské policie Tomáš Hulan k tomu doplnil, že policie „takový případ prošetřuje, ale je na samém prvopočátku a nemůže být jakkoli konkrétní“.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!