17. října 2012 18:52, aktualizováno  19:17 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Inspekce: Od čtvrtka platí zákaz prodeje tuzemáku od Likérky Drak

Tuzemák likérky Drak, před kterým varuje policie | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tuzemák likérky Drak, před kterým varuje policie | foto: ČTK

Ve čtvrtek už v obchodě nenajdete Originál tuzemák od Likérky Drak, který letos vyexpedovala firma Verdana. Podle expertů byl totiž v lahvích jedovatý metylalkohol.

Zákaz vyhlásila Státní zemědělská a potravinářská inspekce. "Počínaje čtvrtkem by lidé v obchodech láhve s tímto alkoholem neměli nalézt," upozornil mluvčí inspekce Pavel Kopřiva. Lidé, kteří lahve s nápojem Originál tuzemák od Likérky Drak distribuovaný Verdanou od letošního 1. ledna mají doma, by podle něj "měli být opatrní".

Podle inspekce by se tento druh tuzemáku do maloobchodní sítě neměl vůbec dostat. Jenže s ohledem na skupinu, která s ním obchodovala, to nelze vyloučit. Lidé kolem této distribuční sítě totiž údajně předpisy a zákony příliš nedodržovali.

ČTĚTE TAKÉ:

Policie kvůli nálezu lahví s jedovatým alkoholem, které objevila ve skladu Verdany ve Zlíně na Rybníkách, už v úterý zadržela jednatele Likérky Drak z Chvalčova na Kroměřížsku Pavla Čanigu. Po jednateli její výhradní distribuční firmy pro Česko Verdana Robertu Sedlaříkovi vyhlásila celostátní pátrání. Podle krajské policejní mluvčí Jany Macalíkové je dvaačtyřicetiletý Čaniga podezřelý z ohrožování zdraví závadnými potravinami.

Tuzemák o obsahu 0,42 litru, celkem 7600 lahví, byl nalezen na konci září ve skladu společnosti Verdana ve Zlíně v bývalém areálu Svitu. Podle mluvčího SZPI by nalezené množství dokázalo usmrtit tisíce lidí. Výrobce měl lihovinu připravenou k distribuci do maloobchodní sítě.

samMartin Samek, ČTK