5. března 2010 16:50, aktualizováno  18:45 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Inspekce odhalila v kojenecké vodě z Bruntálu toluen

Tatínek s miminkem - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tatínek s miminkem - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

BRNO Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) zakázala prodej jedné šarže kojenecké vody Horský pramen. Laboratorní rozbor v ní odhalil zdraví škodlivý toluen. Množství bylo sice nepatrné, 0,2 mikrogramů na litr, ale v kojeneckých vodách se nesmí vyskytovat žádné cizorodé organické látky, řekla mluvčí inspekce Martina Šmídtová. Výrobci, firmě Jesenické prameny Nová Pláň z Bruntálu, inspekce navíc pozastavila uvádění na trh veškeré vody Horský pramen.

Ještě nedávno se firma Horským pramenem pyšnila, voda se umístila mezi jedenácti konkurenty ve výsledcích laboratoře Ecochem Praha první. "Přípustná hranice toluenu, který je běžnou součástí vody, byla překročena jen o malé procento, což by nemělo vyvolávat paniku," řekl předseda představenstva společnosti Jan Machovský.

Příčinu zvýšeného množství toluenu zatím nezná. Látka které se podle něj objevila v jednom vzorku ze šarže vyrobené 2. února. Firma nechala vzorek vody zakoupené v pražském obchodě znovu laboratorně zkontrolovat, výsledky bude znát zřejmě v pondělí. "Do té doby se můžeme domnívat, že mohlo jít například o chybu měření, laboratoře či dodavatele obalů," dodal.

Toluen objevila SZPI v PET láhvi o objemu pěti litrů s datem minimální trvanlivosti do 29. července a 2. srpna 2010. Inspektoři začali prověřovat výrobce okamžité poté, co se seznámili s laboratorními výsledky. Vydali zákaz uvádět do oběhu uvedenou šarži, v níž se podle Machovského vyrobilo asi 1200 láhví, a zároveň přikázali výrobci tuto šarži stáhnout z obchodní sítě.

Ostatní vody se přestaly také stáčet

"S ohledem na vážnost zjištění bylo také pozastaveno uvádění do oběhu všech ostatních šarží," řekla Šmídtová. Na trh se další šarže dostanou až poté, co výrobce laboratorními rozbory prokáže, že jsou bezpečné.

Podle Machovského už firma vodu uvedené šarže stahuje z obchodů i od spotřebitelů. Zároveň všechny vzorky vyrobené vody dalších šarží, které měla na skladě, dnes doručila do Státního zdravotního ústavu v Ostravě k ověření. Firma prodává vodu 16 let.

Toluen, chemicky methylbenzen, je čirá, ve vodě nerozpustná těkavá kapalina, jejíž páry tvoří se vzduchem třaskavou směs. Patří do skupiny aromatických uhlovodíků. Používá se jako rozpouštědlo barev a laků, často je také zneužíván narkomany.

Jesenické prameny vyzývají konzumenty k opatrnosti

Výrobce Horského pramenu žádá všechny zákazníky, kteří si vodu zakoupili, aby ji nepili a ohlásili se na e-mailu beranek@horskypramen.cz. Zástupce firmy poté přijede k zákazníkovi, převezme balení Horského pramene a vrátí mu peníze.

ČTK, Lidovky.cz

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?