1. února 2012 13:56, aktualizováno  15:33 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Inspekce podezírá dva policisty, že dlužníkovi vyhrožovali likvidací

Pouta (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pouta (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) podezírá dva pražské policisty a civilistu z toho, že vydírali člověka. Údajně ho nutili k uhrazení dluhu, vyhrožovali mu fyzickou likvidací a tím, že ublíží jeho rodině.

Policisté patřili pod Obvodní oddělení Praha III, pracovali na Žižkově. Jeden z nich k vydírání využíval údaje z policejního informačního systému, informovala mluvčí inspekce Radka Sandorová. Inspekce všechny zadržela a obvinila v úterý po tom, co je po několikaměsíčních přípravách zadržela ve spolupráci s útvarem rychlého nasazení v rámci akce "Pepík".

ČTĚTE TAKÉ:


Muži zákona jsou stíháni kvůli vydírání, poškození cizí věci, zneužití pravomoci úřední osoby  a neoprávněnému nakládání s osobními údaji. Civilista za vydírání a poškození cizí věci. Při prokázání společné viny každému z trojice hrozí až osm let vězení.

Jeden z policistů a civilní osoba byli propuštěni. Druhý policista byl dán do cely předběžného zadržení s tím, že bude podán městskému státnímu zástupci návrh na vzetí do vazby.

Přišli o práci

Mluvčí policie Andrea Zoulová sdělila, že inspekce o případu informovala pražské krajské policejní ředitelství. "Ředitel Obvodního ředitelství policie Praha III se v průběhu dopoledne seznámil se spisovým materiálem a důkazní stránkou věci a rozhodl o okamžitém propuštění obou policistů ze služebního poměru," uvedla mluvčí.

Doplnila, že šestadvacetiletý a devětadvacetiletý policista byli u sboru méně jak tři roky, údajnou trestnou činnost spáchali ve svém volnu a nijak nesouvisela s jejich pracovní náplní.

Když policisté vydírají:

  • 22. září 2011 - Česká televize informovala o zatčení bývalého jihomoravského policisty, který je s dalšími dvěma muži podezřelý z vydírání svědka. Trojice prý k zastrašení muže použila nefunkční granáty, a zapálila mu dokonce dveře od domu.
  • Srpen 2011 - Policie zadržela několik osob, které podezřívá z účasti na aktivitách takzvaného Toflova gangu. Skupina tvořená většinou bývalými policisty údajně na jižné Moravě vydírala podnikatele. Ti byli obvykle nejprve obviněni ze smyšleného hospodářského trestného činu, pak jim prý pachatelé nabídli, že za úplatek zařídí, aby byli zproštěni viny. Dosud policie zjistila 30 těchto případů z let 1998 až 2010.
  • 14. března 2011 - Policejní inspekce zadržela pražského dopravního policistu, který je podezřelý z toho, že vydíral viníka dopravní nehody. Požadoval od něj prý 100.000 korun výměnou za dokumentaci ze spisu. Tvrdil, že ve spise jsou informace o údajném pozitivním testu na návykovou látku u účastníka nehody a že je za peníze nahradí testem s negativním výsledkem.

  • 20. listopadu 2010 - Policejní inspekce zadržela policistu ze Semilska podezřelého z podvodu, vydírání a kuplířství. Policista mimo jiné dopisem vydíral člověka kvůli nesplaceným dluhům a od jiného člověka vylákal peníze, které mu nevrátil.

  • 22. července 2010 - Jihomoravský policejní šéf Tomáš Kužel propustil kvůli podezření z trestné činnosti dva policisty. Jeden se údajně dopustil padělání, druhý byl podezřelý z vydírání.

  • 16. července 2010 - Státní zastupitelství zahájilo trestní stíhání policisty z okresu Brno-venkov za přečin vydírání. Údajně sliboval několika stíhaným, že za peníze změní výsledek vyšetřování, a tím i případného soudního procesu v jejich kauzách.

  • 3. srpna 2009 - Žalobci obvinili pražského policistu a dalšího člověka z vydírání podnikatele. Policista prý předal osobní údaje druhému obviněnému, který je pak měl využít při vydírání. Údajně se snažil donutit podnikatele, aby podepsal směnku na dva miliony korun.

  • 4. března 2009 - Městské státní zastupitelství v Praze podalo obžalobu na tři policisty, kteří údajně počátkem července 2008 vydírali řidiče, jenž usedl za volant, ačkoliv k tomu neměl oprávnění. Policisté po něm prý požadovali peníze a vyhrožovali mu fyzickou likvidací.

  • 18. prosince 2007 - Inspekce ministra vnitra podle deníku Právo vyšetřovala dva policisty pro podezření z trestného činu vydírání. Od slovenského dělníka požadovali, aby zaplatil dluh 9000 korun na nájemném. Podle družky cizince policisté Slovákovi sprostě nadávali, vyhrožovali mu a dali mu facku.
ogoOndřej Golis, ČTK
Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

Prostitutka láká zákazníky za výlohou vykřičeného domu v Dubí u Teplic (2005) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Prof. Vladimír Tesař, zakladatel a přednosta Kliniky nefrologie 1. Lékařské... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Zabít nudu, nastřelit se. Na drogách jsou i školáci z dobrých rodin

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ritalin, deset tablet. Kdo se přidá?“ ptá se čtrnáctiletý školák na sociální síti ostatních kamarádů. Netrvá to ani pět...

TIP: Mějte přehled o dítěti v autě i bez otáčení
TIP: Mějte přehled o dítěti v autě i bez otáčení

Díky digitální video chůvičce do auta už se nemusíte otáčet směrem k vaší ratolesti a můžete se věnovat bezpečnému řízení.