Středa 10. srpna 2022, svátek má Vavřinec
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Inspekce: Ředitelka ohrozila zdraví žáka

Česko

  14:30
Jihlava - Ředitelka základní školy v Habrech na Havlíčkobrodsku, kde v polovině dubna skončila vzájemná potyčka dvou spolužáků pobodáním jednoho z nich, ohrozila zdraví zraněného žáka. V případě, kdy si nebyla jistá rozsahem zranění, měla okamžitě volat záchrannou službu, nikoli poslat žáka na zdravotní středisko.

Školní chodba. foto: Lidové noviny

Ve škole byla také prokázána šikana. Vyplývá to ze závěrů šetření České školní inspekce, řekl její šéf pro Vysočinu Milan Pohl. Ředitelka školy Eva Doležalová se k případu zatím nechce vyjadřovat. "Zaujmu nějaké stanovisko, až se seznámím s protokolem šetření," řekla.

Inspekce také zjistila, že viník napadení měl nůž ve škole už dva týdny před incidentem. Třídní učitel mu ho odebral, ale pak opět vrátil a ředitelce to řekl až po napadení. "Žák měl být okamžitě potrestán. Bylo to pochybení školy, ale ředitelka je za to odpovědná," uvedl Pohl.

V dotaznících si žáci stěžovali, že ve škole se projevuje šikana a škola je před ní nedokáže ochránit. Útok samotný však podle Pohla nebyl projevem dlouhodobé šikany, ale výsledkem momentálního zkratu.

Inspekce dnes své závěry odeslala zřizovateli školy, jímž je radnice v Habrech. "Zřizovatel by měl ze závěrů šetření inspekce vycházet a informovat nás o přijatých opatřeních," řekl Pohl.
Radnice má podle něj možnost ředitelku odvolat, záleží to však jen na jejím rozhodnutí.

Otec zraněného žáka Bohdan Hudec je se závěry šetření inspekce spokojen. Trvá na tom, aby ředitelka byla odvolána z funkce. "Pokud se tak nestane, podám na ni trestní oznámení," řekl Hudec. Radnice v Habrech zatím rozhodnutí inspekce nedostala. Podle starosty Jiřího Rainiše bude rada města o případu jednat v polovině května a konečné rozhodnutí přijme zastupitelstvo koncem měsíce.
Autoři: ,

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...

WOLIP s.r.o.
Mechanik měření a regulace

WOLIP s.r.o.
Olomoucký kraj
nabízený plat: 35 000 - 42 000 Kč

Mohlo by vás zajímat