25. dubna 2017 11:22 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Inspekce zadržela a vyslýchala vyšetřovatele týmu Tempus. Údajně šlo o vraždu ‚kmotra‘ Běly

Antonín Běla. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Antonín Běla. | foto: Reprofoto

PRAHA Pět členů skupiny vyšetřovatelů speciálního policejního týmu Tempus bylo na začátku dubna zadrženo a vyslýcháno inspektory z GIBS. Podle informací deníku Právo byli tři z policistů, kteří vyšetřovali vraždu podnikatele Mrázka, vyslýcháni kvůli údajnému podezření ze zneužití pravomoci úřední osoby, dva jen jako svědci.

Policisté prý byli vyslýcháni po dobu až třiceti hodin, aniž by znali důvod. Následně byli bez sdělení obvninění, nebo vysvětlení propuštěni.

„Můžeme potvrdit, že v minulých dnech byli tři kriminalisté z týmu Tempus ze strany GIBS na základě předchozího souhlasu státního zástupce zadrženi, byli vyslechnuti a bez sdělení obvinění následně propuštěni,“ uvedl pro deník Právo mluvčí Policejního prezidia Jozef Bocán.

Podle informací Práva policisty zajímaly detaily z vyšetřování vraždy romského šéfa podsvětí Antonína Běly z roku 1996, který těsně před vypršením promlčecí lhůty skupina Tempus ‚objasnila‘.

Vyšetřovatelé obvinili z vraždy Běly jeho osobního strážce Pavla Šrytra, který dříve pracoval pro Útvar rychlého nasazení (URNA), a Šrytrova bývalého kolegu Jána Kaco. Právo upozorňuje, že si inspekce pro detektivy přisla v době, kdy podali žádost na obžalovu Štyra a Kaca.

Mluvčí policejního prezidia však takovou korelaci považuje za spekulativní. „Je pravda, že se časově tyto události prolínají s dobou, kdy byl podán návrh na podání obžaloby státnímu zástupci v případu vraždy Antonína Běly, ale konkrétní souvislost by byla spekulací,“ uvedl mluvčí.

Inspekce již po dobu několika měsíců oficiálně vyšetřuje, zda si policisté ze skupiny Tempus nevynutili zásadní svědectví v připadu vraždy Běly. Ačkoliv několikrát během vyšetřování svědkyně označila Šrytra za jednoho z pachatelů, svou výpověď později odvolala s tím, že si ji policisté vynutili.

Podle Práva se inspektoři k členům týmu Tempus chovali „velmi nevhodně, nekorektně, s prvky ponižování a dehonestace.“

Ředitel inspekce Michal Murín se k incidentu odmítl vyjádřit. „Nemohu nějakým způsobem hodnotit ani procesní postup, protože k tomu nejsem oprávněn. Tím je jako jediný dozorující státní zástupce,“ uvedl Murín.

Lidovky.cz

Advantage Consulting, s.r.o.
TECHNICKÝ VEDOUCÍ VÝROBY

Advantage Consulting, s.r.o.
Olomoucký kraj, Zlínský kraj, Moravskoslezský kraj

Najdete na Lidovky.cz