Neděle 16. května 2021svátek má Přemysl 8 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Pouta a pak cela. GIBS odvedla Šlachtova detektiva z odboru násilí, obvinila dva lidi

Ivan Bílek a Robert Šlachta | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ivan Bílek a Robert Šlachta | foto: Lidovky.cz

PRAHA To načasování budí pochybnosti. Přesně týden po razii Vidkun, kterou protimafiánský útvar pod vedením Roberta Šlachty mimo jiné poškodil kredit Generální inspekce bezpečnostních sborů, kterou vede Ivan Bílek, se zatýkalo i na druhé straně: inspektoři demonstrativně odvedli jednoho z detektivů Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu. Spekuluje se o odvetě a válce policajtů.

„Máte správné informace. Skutečně tu byla generální inspekce. Byla jim poskytnuta veškerá součinnost,“ potvrdil úterní akci inspekce serveru Lidovky.cz Pavel Hanták, mluvčí protimafiánského útvaru.

Podle neoficiálních informací serveru Lidovky.cz odvedli inspektoři detektiva odboru násilí L. V. (redakce zná celého jeho jméno, zatím jej však nebude zveřejňovat).

Podle mluvčí městského zastupitelství Štěpánky Zenklové GIBS zahájila trestní stíhání dvou lidí, z nichž jeden je příslušníkem útvaru policie s celorepublikovou působností v postavení vedoucího oddělení. Policistovi hrozí až 12 let vězení za přijetí úplatku, zneužití pravomoci a porušení povinností příslušníka bezpečnostního sboru.

L.V. působí jako vedoucí oddělení a jako zástupce vedoucího odboru. „Jednání spočívá zejména v neoprávněném zjišťování a následném sdělování informací z policejních databází a z probíhajících trestních řízení nepovolané osobě na základě jejího požadavku k vytipovaným osobám z podnikatelského a veřejného prostředí a k firmám, a to částečně za odměnu,“ sdělila ČTK Zenklová. Druhému obviněnému hrozí až šest let vězení za podplácení.

Nejednoznačná pověst...

Inspektoři prohledali v úterý detektivovu kancelář a poté jej před zraky jeho kolegů odvedli v poutech. A po výslechu skončil v cele předběžného zadržení na pražském policejním ředitelství v Kongresové ulici.

Byť na olomoucké kauze s krycím názvem Vidkun nepracoval, oslovení policejní důstojníci považují tak demonstrativní akci za odvetu, či minimálně psychologický nátlak ze strany generální inspekce. A to navzdory tomu, že kauza detektiva L. V. může mít reálné jádro.

Žalobci však večer odmítli, že by zásah byl odvetou. „Trestní řízení v této trestní věci bylo zahájeno GIBS již v roce 2014, probíhalo pod dozorem státního zástupce a vyhodnocené důkazy zajištěné prověřováním vyústily v zahájení trestního stíhání konkrétních osob, a to zcela v souladu s trestním řádem,“ pravila mluvčí pražského městského státního zastupitelství.

L. V. má přitom za sebou dlouhou policejní kariéru. V minulosti pracoval na Národní protidrogové centrále i na Útvaru speciálních činností. Zatčeného detektiva nicméně provází nejednoznačná pověst. Z jmenovaných útvarů neodcházel ani v dobrém, ani s nejlepšími referencemi. Nadto na inspekci už v minulosti mířily podněty, na nichž figurovalo jeho jméno. Jaké oznámení vyprovokovalo úterní zatčení, však není známo.

GIBS vs. ÚOOZ?

Právě Šlachtovi detektivové přitom minulý týden rozjeli rozsáhlou akci Vidkun okolo exministra vnitra Ivana Langera, která se údajně týká i šéfa olomoucké pobočky GIBS Tomáš Uličného. Již delší dobu se spekuluje o propojení šéfa inspekce Ivana Bílka na exministra Langera. Podiv nad úterní akci už ve středu dopoledne vyjádřil ministr spravedlnosti Robert Pelikán. Ten na svém Twitteru napsal: „Tohle je mimořádně znepokojivé“.

„I Generální inspekce bezpečnostních sborů musí pracovat, a to včetně prováděných úkonů pod dozorem státního zástupce. Předpokládám, že tomu tak je i v tomto případě,“ uvedl v tiskové zprávě ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Bližší informace k případu nemá policejní prezident Tomáš Tuhý. „Zřejmě načasování tohoto příběhu na dnešní den může působit všelijak,“ řekl k zásahu v ÚOOZ rádiu Impuls.

Policie v rámci akce Vidkun obvinila čtyři osoby. Jde o náměstka ředitele olomouckého krajského policejního ředitelství Karla Kadlece, šéfa tamního odboru hospodářské kriminality Radka Petrůje, obviněn je také vlivný olomoucký podnikatel a blízký přítel Langera Ivan Kyselý a olomoucký hejtman Jiří Rozbořil (ČSSD).

Politici i někteří policisté se přitom podivovali, že proti policistům zasahovali příslušníci ÚOOZ a ne generální inspekce, jak je zvykem. Spekulovalo se právě o tom, že kriminalisté inspekci nedůvěřují nebo ji podezírají z možného úniku informací.

Inspekce má za úkol stíhat trestnou činnost policistů, celníků a příslušníků Vězeňské služby. Jenže v případu Vidkun vrchní žalobci z Olomouce případ přikázali ÚOOZ. S ředitelem GIBS si chce v příštích dnech promluvit i jeho nadřízený premiér Bohuslav Sobotka.

Martin Shabu

Autor

Martin Shabumartin.shabu@lidovky.czČlánky

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Rakušan Aleksandar Rakic si už Jiřího Procházky všiml. A chce mu v UFC srazit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Ruská vakcína Sputnik V. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...