Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Intel dostal rekordní pokutu

Česko

Evropská komise viní největšího světového výrobce procesorů z nekalé soutěže. Vyměřila mu miliardu eur

BRUSEL/PRAHA Za údajné zneužití dominantního postavení na trhu bude muset společnost Intel zaplatit 1,06 miliardy eur (asi 28,3 miliardy korun). Rozhodla o tom včera Evropská komise. Ta viní Intel z toho, že pomocí rabatů omezoval konkurenci, především společnost AMD.

Šetření trvalo od roku 2001, kdy si druhý největší výrobce počítačových procesorů AMD na jednání Intelu stěžoval poprvé. Jde o největší pokutu pro jednu společnost, kterou EU kdy udělila. Zatím nejvíce chce po společnosti Microsoft, skoro devět set milionů eur. Proti této pokutě se ale softwarový gigant odvolal. EU mimo jiné tvrdí, že Intel dával od roku 2002 do roku 2005 významné slevy některým výrobcům počítačů, ale pouze pod podmínkou, že od nich nakoupí do svých strojů alespoň 95 procent procesorů. Navíc zbývajících pět procent, které mohli odebírat od AMD, museli prodávat pouze malým podnikům a navíc zpozdit jejich uvedení na trh o půl roku. Intel se proti podobnému nařčení ostře ohradil. Podle hlavního právníka společnosti Bruce Sewella se proti rozhodnutí komise okamžitě odvolá k prvoinstančnímu soudu v Lucemburku.

„Rozhodnutí je nesprávné a nespravedlivé,“ tvrdí Sewell. „Nikdy jsme neodmítli prodat své výrobky jakékoli společnosti a nikdy jsme nepožadovali, aby jakákoli společnost nenakupovala od AMD. Nikdy jsme žádné společnosti nezvýšili ceny, pokud se rozhodla od firmy AMD nakupovat,“ řekl.

Eurokomisařka: Intel poškodil miliony spotřebitelů Sewell uvedl, že komise brala v úvahu jen důkazy, které jí vyhovovaly, a ty, které odporovaly včerejšímu závěru, nebrala v potaz. Kategoricky také odmítl, že by Intel prodával své procesory pod cenou a tak vytlačoval konkurenci či že by přímo platil prodejcům nebo výrobcům v hotovosti za to, aby nekupovali konkurenční procesory od AMD.

Eurokomisařka pro hospodářskou soutěž Neelie Kroesová prohlásila, že konání Intelu poškodilo miliony evropských spotřebitelů. „Tak vážné a trvalé porušování evropských antimonopolních zákonů nemůže být tolerováno,“ prohlásila Kroesová. Podle komise bude Intel muset zaplatit pokutu i přesto, že se proti jejímu udělení zcela jistě odvolá. „Intel by si měl změnit svůj slogan ze ‚sponzor zítřka‘ na ‚sponzor evropských daňových poplatníků‘,“ žertovala na účet společnosti eurokomisařka. Pokuta je totiž příjmem unie, která tak může snížit příspěvky vybírané od členských států.

V rozhovoru pro agenturu Reuters Kroesová prohlásila, že komise bude požadovat zaplacení pokuty. Unie je tak na Intel tvrdší než na Microsoft, který pokutu skoro devíti set milionů až do ukončení soudního řízení platit nemusí. Intel tak má pokutu zaplatit do tří měsíců. Více než miliarda eur, kterou má Intel zaplatit, je pro firmu 4,15 procenta z jejích loňských tržeb. Komise přitom mohla společnost pokutovat až do výše deseti procent.

Intel dominuje trhu procesorů s tržním podílem asi osmdesát procent. V Evropě prodává třicet procent své produkce. Problémy s regulátory trhu má i mimo starý kontinent. Jeho postupy už šetří antimonopolní úřady v Japonsku, Koreji i v USA. Podle analytiků si bude firma schopna zachovat svou dominanci na trhu i v budoucnu.

Autor: