Středa 7. června 2023, svátek má Iveta, Slavoj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Inteligentní oděvy vyrábí továrnička z Plzně

Česko

PLZEŇ Oděvy budoucnosti se vyrábějí už i na západě Čech. Plzeňská firma Applycon nabízí obleky umožňující poslech hudby, telefonování, ovládání kamery, odolné bundy se solárními články, světelnými zdroji, GPS anténou a senzory, které reagují na venkovní podněty včetně zaměření laserových zbraní. Její obleky využívají záchranáři, pracovníci rafinerií, dolů, pacienti v nemocnicích i extrémní sportovci. „Nositelnou elektroniku neboli inteligentní textilie tady nikdo nedělá, i dnes je to ve světě výjimečné,“ tvrdí ředitel firmy Milan Baxa. Applycon začal v roce 2005 spolupracovat s firmou Interactive Wear z Mnichova. „Hledali někoho, kdo zavede vyvinuté systémy do výroby a bude se s nimi věnovat vývoji nových technologií a jejich aplikací,“ řekl Baxa.

Série snowboardového oblečení vyrobená pro firmu O’Neill měla ve světě obrovský úspěch. Mezi první odběratele patřily firmy z módního a zábavního průmyslu, které ověřily, jak zareaguje široká veřejnost na nové možnosti textilního průmyslu a oděvů. Od roku 2007 se firma přesouvá na průmyslové aplikace. Chce se prosadit v oděvech a uniformách pro náročná povolání.

Pomocí oděvu, který má v límci velmi citlivý mikrofon a klávesnici na rukávu, lze telefonovat, do bundy je možné zapojit topné systémy, solární články na dobíjení elektroniky, senzory reagující na venkovní podněty. Lidé mají volné ruce na práci, přitom komunikují s okolím. Mohou být sledovány i jejich životní funkce.

S oděvem obsahujícím celý systém prý lze zacházet velmi nešetrně, může se prát, ždímat. Jeho součástí je velmi lehká centrální elektronická jednotka a systém propojovacích kabelů. Zajímavým ovládacím prvkem je textilní klávesnice k ovládání veškerých funkcí.

Firma má 25 lidí. V září chce v Žinkovech u Plzně otevřít nové středisko na výrobu systémů do oděvů a nového produktu, který zatím Baxa neodtajnil. „Zatím se nesmí vyrábět jinde v zahraničí. Naši partneři už požádali o udělení licence pro Applycon, poté by následoval transfer technologií k nám,“ dodal.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!