130 let

Inteligentní vojáci umírali častěji

Česko

LONDÝN Skotští vojáci, kteří v boji s armádami Třetí říše a japonského impéria padli, byli v průměru inteligentnější než jejich druzi ve zbrani, kteří se konce války dožili. Tento závěr plyne ze studie publikované v posledním čísle odborného časopisu Intelligence. Za normálních okolností přitom platí, že chytří lidé žijí déle, než jejich méně inteligentní vrstevníci.

Výzkumníci analyzovali výsledky testu inteligence, který proběhl ve Skotsku v roce 1932 (Scottish Mental Survey of 1932, SMS1932). Zúčastnily se ho téměř všechny děti narozené v roce 1921.

Za druhé světové války většina mužů z tohoto ročníku narukovala. Porovnání záznamů Skotského národního válečného památníku a SMS1932 ukázalo, že během druhé světové války padlo 491 mužů, jejichž inteligence byla v dětském věku testována. Průměrná hodnota IQ v této skupině činila 100,8. Naproti tomu vojáci, kteří válku přežili, měli v dětství IQ o více než tři body nižší: 97,4.

Výzkum vyvrátil domněnku, že méně inteligentní lidé byli častěji od výkonu vojenské služby osvobozeni. Ve skutečnosti bylo IQ těch, kteří nenarukovali, shodné s IQ vojáků, kteří své životy za Británii položili.

S interpretací výsledků mohou pomoci další fakta. Průměrné IQ vojáků nižších hodností bylo 95,3, u poddůstojníku pak 106,7 a inteligenční kvocient důstojníků byl nejvyšší: 121,9.

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás