Čtvrtek 28. září 2023, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Intenzivní deště na Českolipsku: Hasiči museli evakuovat obyvatele několika obcí

Intenzivní deště zvedly 17. červnece 2021 hladiny potoků a řek na Děčínsku, na snímku je zaplavená zahrádka v Děčíně. foto: ČTK

Aktualizováno
Česká Lípa - Intenzivní deště v noci na neděli zvedly hladiny Šporky a Dobranovského potoka na Českolipsku, hasiči museli evakuovat obyvatele v Písečné a Dobranově. Už v noci evakuovali 28 lidí z kempu u Svitavy. V sobotu hasiči preventivně evakuovali dětský tábor v Mníšku na Liberecku, v neděli dopoledne 38 dětí a šest dospělých z dalšího dětského tábora v Mařenicích na Českolipsku. ČTK to řekl mluvčí Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje Jan Přerovský.
  8:02aktualizováno  13:03

Vedoucí s dětmi z mařenického tábora se podle mluvčího už v noci preventivně přesunuli do nouzového ubytování, teď jim s dalším přesunem pomáhali hasiči. „Zpátky už se vrátit nemohou,“ řekl Přerovský. Část tábora podle něj zaplavila voda. V souvislosti s přívalovými dešti evidují hasiči v kraji od soboty na 200 událostí. Situace se už zklidnila, voda opadá, stále ale nějaké události přibývají. „Jde hlavně o čerpání vody, v tom budeme zřejmě pokračovat ještě v pondělí,“ dodal mluvčí hasičů.

Podle informací z krajského povodňového webu platí aktuálně stav ohrožení na Svitávce v Zákupech. Podle Přerovského je ale důvodem Mlýnský rybník v Jablonném v Podještědí na Liberecku. Tam se v neděli utrhlo jedno ze dvou stavidel. Hasiči zajistili provizorní opravu dřevěnými deskami, aby snížili průtočnost. „Už je to zabezpečné, prolomila se jedna strana stavidel, před nimi jsou česla a na ta jsme nasázeli desky a vrátili jsme to do normálního průtoku,“ řekl ČTK starosta Jablonného Jiří Rýdl (NEZ). Soukromého vlastníka rybníka informoval o situaci. „Počítá s tím, že bude ten rybník letos rekonstruovat a odbahňovat,“ dodal starosta.

Voda v Ústí nad Labem zaplavila několik podjezdů. (17. července 2021)
Město Dolní Poustevna, kde se vylil Luční potok. (17. července 2021)

Hladiny většiny potoků a řek už klesají, na druhém povodňovém stupni je Oleška v Dětřichově a Smědá v Černousích a také Dobranovský potok v České Lípě. V České Lípě se ráno vylily Dobranovský potok a Šporka z břehů. Podle českolipské starostky Jitky Volfové (ANO) hasiči ráno evakuovali obyvatele zhruba 20 domů podél potoka v Dobranově, z Písečné evakuovali hasiči 37 lidí, většina šla ke známým, pět jich ubytovali v ubytovně v Zákupech. „Obávali, jsme se, aby vydržela hráz ve Svojkově na Kachním rybníku, ale zdá se, že to bude dobré, voda už klesá,“ řekla ČTK.

Zatímco v sobotu působila voda největší problémy na Liberecku, v noci bylo postiženější Českolipsko. Hodinu před půlnocí zachraňovali hasiči v Kunraticích u Cvikova obyvatele zatopeného rodinného domu. V místě protéká Svitávka, na které byl v tu dobu stav ohrožení, tedy třetí povodňový stupeň, teď už i tam voda klesla. „Už sčítáme škody, máme kolem 20 zatopených domů, poškozené jsou ploty, zahrady, čerpáme vodu ze sklepů,“ řekl ČTK starosta Kunratic Michal Iwanejko (Kunratice Všem).

Zhruba desítku zaplavených domů mají také v nedalekém Cvikově a Lindavě. Podle cvikovského starosty Jaroslava Švehly (ODS) jsou tam poškozené i silnice.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!