Inter slaví. Mourinho vyzrál na Messiho

Fotbalisté Barcelony nečekaně prohráli v Miláně a v semifinále Ligy mistrů se ocitli ve složité situaci

MILÁN/PRAHA Čekalo se, že jim dvoudenní putování autobusem Milána sebere část sil, ale nakonec fotbalisté Barcelony poztráceli cestou něco docela jiného.

Koncentraci, sebevědomí i kus jejich obvyklé preciznosti.

Katalánský velkoklub, který v posledních měsících okouzlil celou Evropu, se v úvodním semifinále Ligy mistrů nechal zastínit Interem Milán a lišáckou taktikou jeho kouče Josého Mourinha.

Na San Siru totiž překvapivě prohrál 1:3 a pořádně si zkomplikoval cestu za obhajobou loňského triumfu. Ale co víc – byla to úplně jiná Barcelona než ta, která před dvěma týdny deklasovala Arsenal.

Trenérův smrtící koktejl Spíš než komplikovanou pozemní dopravu však šlo za nečekaným selháním Barcelony vystopovat Mourinhovu efektivní strategii.

Devětačtyřicetiletý Portugalec v souboji s o deset mladším koučem Barcelony Pepem Guardiolou, který okořenil už tak vyhecovaný duel, dokázal, že právem patří mezi nejlepší trenéry na světě.

Taktický koktejl, který namíchal, byl smrtící: Barcelona měla větší držení míče i celkový počet střel, přesto po zápase smutnila.

Proč? Mourinho zahustil střed hřiště, aby znechutil fotbal Messimu, a hru svého týmu vystavěl na brejcích a drtivých kontrech. Zatímco Barcelona trpělivě kombinovala, Inter střílel góly.

Přitom když v 19. minutě na levé straně zasprintoval barcelonský Maxwell a po jeho centru poslal nekompromisně míč do branky Pedro Rodríguez, zdálo se, že vše pojede podle obvyklého scénáře. Ale kdepak. Interu trvalo jen deset minut, než srovnal. Obrana Barcelony si před brankou tak moc hlídala Milita, až na pravé straně zapomněla na Sneijdera. Ten si pak mohl v klidu vybrat, kam míč „uklidí“.

V té chvíli bylo už nad slunce zřejmé, že Barcelona není ve své kůži. Jednoduše proto, že ji to italský mistr nedovolil. S něčím takovým se letos nesetkala.

Znovu se to potvrdilo hned po změně stran. Inter bleskově využil zaváhání soupeře ve středu hřiště, Milito vystartoval k brance a Maicon pak už jen v krkolomné pozici nadvakrát zvýšil na 2:1.

Na San Siru to hučelo jako v úle, ale ta pravá extáze měla teprve přijít. Milito, který asistoval u obou gólů, se po hodině hry dočkal sám, když hlavou přidal třetí gól.

Sebevědomý Mourinho zářil štěstím. Byl to důkaz, že taktické umění, se kterým dovedl k vítězství v Lize mistrů Porto, neztratil.

Barcelona sice v poslední desetiminutovce Inter zatlačila před branku, ale gólu, která by ji vylepšil pozici do odvety, se nedočkala.

Byla to pro ni teprve čtvrtá porážka v sezoně a první utkání, ve kterém inkasovala víc než dvakrát. Slabší chvilku si naneštěstí vybrala v nejméně vhodný moment.

***

Fotbal

do První semifinále Ligy mistrů

Inter Milán – Barcelona 3:1 Branky: 30. Sneijder, 48. Maicon, 61. D. Milito - 19. Pedro. Diváci: 80 018. Poločas: 1:1. Bayern Mnichov – Lyon Utkání se hraje dnes ve 20.45.