Sobota 22. února 2020svátek má Petr 1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Janouškova Praha: vydejte se po stopách známého kmotra

Interaktivní mapa – Janouškova Praha | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Interaktivní mapa – Janouškova Praha | foto: Lidovky.cz

PRAHA INTERAKTIVNÍ MAPA Kam až sahá vliv pražského kmotra Romana Janouška, který v pátek opilý ujel od nehody, při níž srazil jedenapadesátiletou ženu? Server Lidovky.cz přináší unikátní mapu Janouškovy Prahy, která vám pomůže zorientovat se ve složitém spletenci předražených zakázek a zákulisních intrik.

Žluté lázně, salonek Obecního domu nebo luxusní vila v pražském Podolí – to jsou některá z míst spojená s důvěrným přítelem bývalého primátora Pavla Béma.

Podnikatel, který ovládal vysoké představitele pražského magistrátu jako loutky, si na neprůhledných zakázkách či podezřele výhodných pronájmech přišel na stamiliony. Podívejte se, kde všude Janoušek zanechal své stopy.

Janouškova Praha

Otevřít mapu v novém okně
Táhnutím myší se můžete po mapě pohybovat. Rozkliknutím ikonky se dozvíte bližší informace o místě.

Janoušek je v hledáčku médií v posledních dnech nejenom kvůli autonehodě, při které pod vlivem alkoholu zranil jedenapadesátiletou ženu, ale hlavně v souvislosti s odposlechy telefonních hovorů mezi ním, bývalým pražským primátorem Pavlem Bémem a magistrátním úředníkem Peterem Ďuricou, které dokazují lobbistův významný vliv na pražskou politiku.

Bém dříve tvrdil, že se s Janouškem stýká jen občas na golfu nebo tenisu, zveřejněné odposlechy ale dokazují, že jejich vztah byl mnohem hlubší.

Z Blaníku na magistrát

Velké přátelství se zrodilo už devadesátých letech v kině Blaník u Václavského náměstí, kde tehdejší expert na drogovou problematiku Bém navštěvoval besedy pořádané Janouškovou společností Medea Kultur.

ČTĚTE TAKÉ:

V roce 2002 se Bém se stal pražským primátorem a zakázek firmám spojených s Janouškem začalo rapidně narůstat. Dvojici se začalo přezdívat dvojčata, z odposlechů vyplývá, že se sami oslovovali jako Kotě či Mazánku.

Podle MF DNES nabral vliv Romana Janouška na chod Prahy takových rozměrů, že se podivnými praktikami začala zabývat i tajná služba. Telefonáty mezi Bémem a Janouškem odposlouchávala BIS v roce 2007, o dva roky později získala záznamy podle deníku bezpečnostní agentura ABL Víta Bárty. Únikem citlivých nahrávek a jejich obsahem se již začala zabývat policie.

Janouškův úprk před policií

Lobbista Roman Janoušek opilý přejel ženu.

Lobbista Roman Janoušek opilý přejel ženu.

Do velkých problémů se zákonem se Roman Janoušek dostal v pátek 23. března, kdy ve svém Porsche Cayenne nejprve narazil do vozu jedenapadesátileté ženy vietnamského původu. Řidičku následně svým autem srazil a z místa nehody ujel.

Krátkou dobu unikal policistům, poté z auta vystoupil a snažil se utéct do blízkého parku. Tam ho policisté dostihli. Při následné dechové zkoušce mu bylo naměřeno přes dvě promile alkoholu v krvi. O dva dny později byl obviněn z ublížení na zdraví a ohrožení pod vlivem návykové látky. Hrozí mu až deset let vězení.

ČTĚTE VÍCE

Janoušek po nehodě odmítl odběr krve. Policii to nevadilo

Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...