Středa 1. prosince 2021, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Internetové televize

Česko

Vývoj internetu jako masového média neustále pokračuje a to se odráží v nabídce služeb a zábavy. Dnes tak lze na internetu mimo klasických televizí najít také čistě internetové televizní projekty. Jedním z nich je například Stream.cz. Internetové televize na rozdíl od těch klasických neposkytují kontinuální vysílání, ale své vysílání ovlivňuje každý uživatel sám. Této nabídce se říká video na vyžádání. A co to znamená? Jednoduše si zvolíte, na co se chcete dívat a poté sledovat ty pořady, které chcete a tehdy, kdy chcete. Nejste tak limitováni časově neměnnou programovou nabídkou. Ke sledování internetových televizí, podobně jako ke sledování živého vysílání klasické televize na internetu, je vyžadováno kvalitní a rychlé připojení k internetu, které poskytuje například ADSL. Kvalita vysílání je pak přímo úměrná rychlosti připojení k internetu, ale v případě kvalitního připojení je velmi dobrá. Výhodou internetových televizí se službou videa na vyžádání je přístupnost programové nabídky odkudkoliv a kdykoliv. Přitom pořady internetových televizí nejsou o nic horší a jsou stejně kvalitní a profesionální jako pořady klasických televizí, jen jsou často více zaměřeny na zábavu a krátkometrážní pořady.

Ke sledování internetových televizí stačí mít připojení k internetu, internetový prohlížeč a multimediální přehrávač (třeba Windows Media Player) - tedy běžnou součást Windows, a někdy též Flash Player, což je zvláštní zásuvný modul prohlížeče. V případě chybějícího modulu vám internetová stránka nabídne jeho instalaci.

Sledování vysílání a pořadů na Stream.cz

Stream.cz je největší internetovou televizí u nás, která vysílá své vlastní pořady. Najdete ji na adrese www.stream.cz. Stream.cz na rozdíl od klasických televizí nenabízí kontinuální vysílání, ale pouze jakýsi archiv vlastních pořadů - tedy nabídku na vyžádání. Mimo vlastních pořadů a pořadů externích spolupracovníků zde najdete také hudební klipy, reportáže z módních přehlídek či hudebních festivalů a zábavné seriály, talk show a reality show. Pořady najdete a spustíte následovně:

1.

V prohlížeči zobrazte stránky na adrese www.

stream.cz.

2.

V horní nabídce klepněte na záložku Naše pořady.

3.

V pravém seznamu pořadů lze dále upřesňovat dle typu pořadu.

4.

Klepnutím na název pořadu se spustí jeho přehrávání.

Pokud budete chtít obraz roztáhnout přes celou obrazovku, klepněte na ikonu zcela vpravo na ovládacím panelu přehrávače. Ze zobrazení přes celou obrazovku se dostanete stiskem klávesy Esc.

Tip: Vlajkovou lodí Stream.cz je unikátní humorný seriál Gynekologie s Petrem Čtvrtníčkem a Jiřím Lábusem. Na úvodní straně najdete ihned záložku.

Prohlížení videí na Stream.cz

Své pořady a krátká videa může na Stream.cz publikovat každý registrovaný uživatel. Často to jsou různá humorná videa, ale najdete zde také trailery nových filmů a mnoho dalšího, čím se chtějí ostatní pochlubit.

1.

V horní nabídce klepněte na záložku Vaše videa.

2.

V pravém sloupci vyberte kategorii.

3.

Nad náhledy videí můžete pomocí čísel listovat ve videích.

4.

Klepnutím na náhled videa jej spustíte.

Registrace a přihlášení na Stream.cz

Jestliže budete chtít Stream.cz využít naplno a například sdílet svá vlastní videa, pak je třeba se zaregistrovat, čímž získáte vlastní účet. Toho budou ušetřeni všichni ti z vás, kteří již mají vytvořenou e-mailovou schránku na portálu Seznam.cz. V takovém případě se stačí již pouze přihlásit, a to pomocí odkazu Přihlásit se v pravém horním rohu stránky. K přihlášení použijte jméno z vaší e-mailové adresy a k němu přidružené heslo. Pro ostatní je zde jednoduchá registrace:

1.

V záhlaví stránky klepněte na odkaz Registrovat se.

2.

V načteném formuláři zvolte uživatelské jméno pro svou e-mailovou schránku a pomocí voliče vyberte místo, na němž se pošta zřídí. Zvolte své heslo a další údaje pro přístup k e-mailové schránce. A níže opište ověřovací kód. Nakonec zaškrtněte souhlas s podmínkami užití a klepněte na tlačítko Založit účet.

3.

Na další stránce stačí klepnout na odkaz jít na Stream.cz a na stránkách Stream.cz klepnout na odkaz Přihlásit se, který najdete v pravém horním rohu stránky. Při prvním přihlášení je třeba potvrdit souhlas s podmínkami užití stránek Stream.cz

Nahrávání vlastního videa na Stream.cz

Registrovaní uživatelé Stream.cz mohou na stránky nahrávat vlastní videa, a podělit se tak o ně s ostatními. Takové video je samozřejmě třeba nejdříve stáhnout z videokamery, sestříhat a exportovat do běžného formátu pro přehrávání videí na počítači. Nahrávat lze také pomocí webkamery. Pro nahrání videa pak postupujte následovně:

1.

Klepněte na záložku Přidej video.

2.

Načte se formulář, v němž vyplňte titulek a stručný popis videa. Níže v roletce Kategorie vyberte kategorii, do níž se video zařadí a v níž se poté bude ostatním zobrazovat.

3.

Aby si mohli video prohlédnout ostatní uživatelé, je třeba zatrhnout volbu Zobrazit video i ostatním uživatelům Stream.cz. Případně zatrhněte další volby podle potřeby. Zaškrtnout je třeba poslední volbu, čímž poskytnete Stream.cz práva k užití videa na stránkách.

4.

Klepněte na tlačítko Nahraj z počítače.

5.

Dále klepněte na tlačítko Procházet u pole Video.

V dialogu vyberte své video a klepněte na tlačítko Otevřít. Poté klepněte na tlačítko Nahrát soubor.

6.

Video se nahraje, což může v závislosti na rychlosti vašeho připojení k internetu chvíli trvat. Video pak musí projít před zveřejněním ještě procesem schválení ze strany Stream.cz, takže se v nabídce nezobrazí ihned.

Video lze nahrát také z vlastní webkamery:

1.

Postup se neliší až do kroku 4, ve kterém klepněte na Nahrát z webkamery.

2.

V nachystané, zatím černé obrazovce, stiskněte tlačítko REC a nahrajte vlastní záznam. Nahrávání ukončíte tlačítkem STOP.

3.

Na další stránce klepněte na odkaz upravit toto video a pak na Ulož změny.

Poznámka: Vlastní videa můžete spravovat, když po přihlášení klepnete v nabídce účtu v záhlaví stránky na odkaz můj účet a v pravé nabídce zvolíte odkaz Moje videa.

Sledování ledního hokeje on-line

Oficiálním partnerem extraligy ledního hokeje je společnost O2, a ta poskytuje na internetu přímo internetovou hokejovou televizi. Pokud jste tedy příznivci českého hokeje, můžete se těšit na zápasy extraligy i na internetu. Výhodou je, že zápasy můžete sledovat kdekoliv - v práci, doma či na dovolené.

Televizi najdete na adrese www.o2hokej.

cz. Ihned po přihlášení na stránky se zobrazí přehrávání vysílání a v pravé části pak seznam nejbližších zápasů. Přímé přenosy utkání samozřejmě nejsou zadarmo - cena jednoho hracího kola je 50 Kč, případně si můžete předplatit přístup ke všem zápasům za 158 Kč na jeden měsíc (platba se provádí zasláním SMS). Pro sledování jednoho hracího kola (na 48 hodin bez ohledu na počet zápasů) je postup následující:

1.

Zašlete SMS ve tvaru HOKEJTV na telefonní číslo 9001150. Což platí pro všechny mobilní operátory v České republice.

2.

Získáte SMS s přístupovým kódem. Ten zadejte do přihlašovacího formuláře, který se zobrazí po klepnutí na zápas v seznamu zápasů na úvodní stránce. Zápas je třeba si objednat 30 minut před jeho zahájením, nebo v jeho průběhu. Od zadání těchto údajů platí přístup 48 hodin a použít je můžete na dvou různých počítačích (například v práci a poté doma).

Poznámka: Jestliže máte problémy s přehráním, zkuste najít odpověď na stránce nejčastějších dotazů na adrese www.o2hokej.cz/hokejTV/faq.aspx.

***

Připraveno ve spolupráci s nakladatelstvím a vydavatelstvím Computer Press; http://knihy.cpress.cz

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Mohlo by vás zajímat