Neděle 21. července 2024, svátek má Vítězslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Právo

Podle obžaloby zneužíval své nezletilé vnučky. Důchodci hrozí 12 let vězení

Týrání (ilustrační foto)

Týrání (ilustrační foto) foto: Shutterstock

OLOMOUC - Před olomouckým krajským soudem stanul dvaašedesátiletý invalidní důchodce z Litovle na Olomoucku podezřelý ze znásilnění svých dvou nezletilých vnuček. Starší z nich, třináctiletou dívku, podle obžaloby znásilnil minimálně třikrát. U čtyřleté vnučky se o to podle žalobkyně pokusil, byl však vyrušen.
  11:30

Muž je obžalován ze znásilnění a ze soulože mezi příbuznými, na rozhodnutí soudu čeká ve vazbě. Hrozí mu až 12 let vězení. Podle státní zástupkyně Michaely Šokové starší dívku muž znásilnil minimálně třikrát od léta 2012 do konce roku 2013. Stalo se tak v rodinném domě, kde obžalovaný s rodinou dívky žil.

Pokus o vraždu chlapce a znásilnění jeho sestry. Muž si odpyká 17 let, rozhodl soud

Tehdy třináctiletou dívku hodil na postel, svlékl se a vykonal na ní pohlavní styk. „Dívka ho přitom kopala a odstrkovala,“ uvedla žalobkyně.

Počínání prarodiče prý na nyní sedmnáctileté dívce zanechalo následky. Podle znalců se u ní nastal rozvoj potíží a traumatická sexualizace, dívka má pocity bezmoci, strachu a ponížení a není schopna navazovat bližší vztahy s vrstevníky.

Pokus o znásilnění mladší vnučky

Jednání muže vyšlo najevo loni v červnu, kdy se podle obžaloby pokusil znásilnit i tehdy čtyřletou vnučku. Na zahradě domu ji údajně položil na záda, stáhl jí kalhoty a třel se o ni svým přirozením. Dívka prý křičela, ať ji nechá, muž svého jednání zanechal poté, co ho vyrušila starší vnučka.

Obžalovaný důchodce před soudem odmítl vypovídat, před policisty se však k souloži se starší dívkou přiznal. Tvrdil však, že se tak stalo jen jednou a šlo o dobrovolný styk. Dívka prý za ním sama přišla, když mu přišel důchod. Dal jí za to prý 200 korun. Druhý případ zcela popřel.

Starší vnučka jej udeřila klackem a kamenem

„Slezl jsem zrovna ze stromu, kde jsem lámal větve a šel jsem si lehnout na seno. Sama si stáhla dolů kalhoty, hrála si, měla nějakou panenku a smála se. Pouze jsme se spolu kutáleli po seně, já si takto s dětmi hraju rád,“ vypověděl muž. Starší vnučka, která je spatřila, jej prý praštila klackem a kamenem. „Nevím, co to do ní vjelo,“ uvedl důchodce.

Přes šedesát procent Čechů si myslí, že si za znásilnění můžou ženy částečně samy

Obhájce obžalovaného upozornil na to, že celé obvinění stojí na výpovědi starší vnučky. „Je to závažné obvinění, nikomu nic nesdělila, vypovídala až po třech letech, kdy se to mělo stát,“ uvedl obhájce.

Nechal proto na zvážení soudu, zda se spokojí se čtením její výpovědi. K soudu nepřišel jeden ze znalců a také svědek, jehož výslech obhajoba požaduje. Soud se proto případem bude zabývat v dalších dnech.

Autor: