Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Invalidům v cizině odtahují auta

Česko

Českým invalidům v zahraničí neuznávají jejich parkovací průkaz. Česko totiž nesladilo své normy s EU

PRAHA V Rakousku, Německu a dalších okolních státech je tato scéna poměrně častá. Na parkoviště přijede vůz s českou poznávací značkou a zaparkuje na místě vyhrazeném tělesně postiženým. Má na ně právo. Za čelním sklem má totiž zastrčený piktogram vozíčkáře v modrém poli, tedy české označení pro invalidu.

Když se však tento člověk po několika hodinách ke svému autu vrátí, má v lepším případě za stěračem lístek s pokutou či botičku na kole; v horším případě svůj vůz vůbec nenajde, protože mu ho policisté odtáhnou. „Stává se to často. Když jsem byla naposledy v lázních, mezi invalidy se tento problém hodně řešil. Dost lidí mi říkalo, že za to v cizině dostalo pokutu,“ tlumočí jedno z hlavních lázeňských témat tělesně postižených Petra Škeříková.

Jak je takové „šikanování“ českých invalidů možné? Za všechno může ledabylost českých úřadů. Během více než deseti let totiž Česko nedokázalo sladit své označení zdravotně postižených se zbytkem Evropy. „V zemích Evropské unie naše označení pro invalidy neuznávají proto, že postupem let přešli na takzvanou evropskou parkovací kartu. Tedy průkaz, který Unie doporučuje svým členským zemím už od roku 1998,“ vysvětluje problém expert na dopravní legislativu Jan Kněžínek.

Podle něj má evropská parkovací karta oproti našemu průkazu řadu výhod. Především výrazně znesnadňuje možné zneužívání invalidního symbolu člověkem, který žádné postižení nemá. „Na evropské kartě je totiž kromě piktogramu vozíčkáře i fotka vlastníka průkazu a jeho nacionále,“ dodává Kněžínek. Sami postižení věří, že nový průkaz s více údaji dokáže zneužívání jejich výhod zcela eliminovat. „Na té evropské kartě jsou konkrétní identifikační znaky, čímž by se podle mne zneužívání velmi omezilo či zcela eliminovalo,“ tvrdí Josef Stiborský, prezident Sjednocené organizace nevidomých a slabozrakých ČR.

Připravuje se náprava.

Po 12 letech České invalidy může uklidňovat jediné. A sice to, že letošek je asi posledním rokem, kdy budou při jízdě v cizině znevýhodňováni. Návrh na zavedení evropské parkovací karty je totiž už v Poslanecké sněmovně. Je součástí senátorské novely silničního zákona, která má být největší změnou pravidel silničního provozu od roku 2006, kdy byl v Česku zaveden bodový systém. Pokud půjde schvalování novely bez problémů, hotovo by mohlo být už v prvních měsících příštího roku.

Části zdravotně postižených se ale senátorský návrh vůbec nelíbí. Vadí jim, že senátoři značně osekali skupiny zdravotně postižených, kteří průkaz dostanou, „Podle senátorského návrhu by měli dostat evropskou parkovací kartu jen tělesně a mentálně postižení, což je pro nás samozřejmě nepřijatelné,“ stěžuje si prezident svazu nevidomých Stiborský.

Chtějí, aby evropskou parkovací kartu dostali lidé, kteří mají průkaz ZTP a ZTP-P, což jsou lidé s vážným zdravotním postižením. Tedy i nevidomí, ale například i lidé s těžkým astmatem.

***

ČESKÝ INVALIDA V CIZINĚ NEPOCHODÍ

* České označení „invalida“ (vlevo) je dokladem, který platí pouze na našem území. Jeho držitele opravňuje stát na vyhrazených místech pro invalidy či zastavit na zákazu stání. * Země EU ho ale neuznávají, protože od roku 1998 postupně přešly na evropskou parkovací kartu (vpravo), která obsahuje kromě piktogramu vozíčkáře i údaje o vlastníkovi průkazu.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!