22. srpna 2018 13:45 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Invazivní rak pruhovaný vytlačuje z Lipna původního raka říčního

Rak říční. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rak říční. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Černá v Pošumaví (Českokrumlovsko) Invazivní druh raka pruhovaného vytlačuje z lipenské nádrže původního raka říčního. Podle vědeckého pozorování nelze vyloučit, že už v přehradě populace raka říčního zcela vyhynula. Novinářům to ve středu v Černé v Pošumaví na Českokrumlovsku řekl děkan fakulty rybářství a ochrany vod Jihočeské univerzity Pavel Kozák. Invazivní rak pruhovaný je mimo jiné nebezpečný tím, že přenáší račí mor.

Podle Kozáka za masivním šíření raka pruhovaného, který se do Evropy dostal v 19. století z východního pobřeží USA, stojí několik faktorů. „Jedná se o stále se opakující problém neodborného vysazování raků, šíření prostřednictvím rybářského hospodaření, k tomu samozřejmě přispívají i extrémní teploty, a tím se invazivní raci šíří. Je to problém celé České republiky,“ uvedl Kozák.

Rak pruhovaný (ilustrační foto).
Rak říční.

Rak pruhovaný (vlevo) a rak říční.

Přítomnost raka pruhovaného má podle děkana negativní dopad nejenom na ekosystémy lipenské nádrže ale i na říční přítoky. Rozrůstající se populace invazivního druhu vyvíjí tlak na původní společenstva vodních rostlin, hmyzu, měkkýše a vajíčka a vývojová stádia obojživelníků a ryb. Kozák uvedl, že v lipenské nádrži žijí stovky tisíc raků pruhovaných. Vědci poprvé jejich výskyt v této lokalitě zjistili v roce 2006.

Rak říční. Vědci z fakulty Rybářství a ochrany vod českobudějovické Jihočeské...
Rak říční. Vědci z fakulty Rybářství a ochrany vod českobudějovické Jihočeské...

Problematikou šíření invazivního druhu se chce zabývat i Turistický spolek Lipenska. „Na základě zjištěných výsledků výzkumu bychom se chtěli pokusit vyvolat diskusi a iniciovat vznik odborně zpracovaného záchranného programu raka říčního, protože se již nedá jen přihlížet na rostoucí zdroj račího moru, který naše původní raky může brzy úplně vyhubit,“ uvedl předseda spolku Jiří Mánek.

Rak říční a jeho smrtelný nepřítel

Rak říční a jeho smrtelný nepřítel

ČTK

Najdete na Lidovky.cz