Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Inventura Palasova majetku: 5 lží a svérázných výkladů milionových půjček

Česko

  12:01
PRAHA - Policejní usnesení, které zastavilo vyšetřování majetkových poměrů senátora Jaroslava Palase, jej demaskovalo víc, než by si sám přál. Jednačtyřiceti stránkový protokol, z něhož Lidovky.cz celý týden citují, usvědčuje kdysi vlivného sociálního demokrata z několika veřejně pronesených lží či minimálně svérázných interpretací faktů.

Jaroslav Palas. foto: Adolf Horsinka, MAFRA

1. Jak Palas (ne)spolupracoval

„Dva roky s policií spolupracuji. Co požadovali, jsme předali, včetně znaleckých posudků a daňových přiznání,“ uvedl Palas v dubnu 2014 a to samé zopakoval i letos v září. A jak to viděla policie? „Inženýr Palas s policejním orgánem nespolupracoval,“ konstatoval vyšetřovací tým v souhrnném dokumentu. Odmítl mu vydat smlouvy s řemeslníky, stavební deník či doklady o platbách. A dokonce nechtěl do domu dobrovolně vpustit ani soudního znalce stanoveného policií, takže si vyšetřovatelé museli obstarat povolení k domovní prohlídce, aby mohl penzion ocenit i zevnitř.

2. Jak Palas (ne)stavěl z rodinných úspor

Senátor, někdejší ministr a exhejtman po celou dobu tvrdil, že rozlehlé bydlení staví z rodinných úspor. „Nemyslím si, že bych si já a moje žena nemohl potřebnou částku naspořit,“ tvrdil, když novináři odhadovali výši investice na desítky milionů korun. Jenže vyšetřovatelé zjistili, že z úspor nestavěli. „Z bankovního výpisu vyplynulo, že před začátkem výstavby činil zůstatek na bankovním účtu Ing. Palase pouhých 246 008 korun,“ upozornili policisté.

3. Co si Palas (ne)vydělal poctivou prací

„Musím sdělit, že jsme na náš dům, naše rodina jsme si vydělali poctivou prací,“ odrážel Palas ještě loni nepříjemné otázky novinářů. Ta věta nemůže být vzdálenější od hodnocení, které do spisu vepsali policisté: „Provedeným prověřováním jsme došli k závěru, že manželé Palasovi disponují výrazně vyšším majetkem, než by odpovídalo jejich vykazovaným příjmům... Závěrečné bilancování prokázalo jednoznačný bilanční schodek ve výši minimálně 9 411 854 korun.“

4. Jak Palas (ne)platil transparentními prostředky

Když se senátora ptaly Lidovky.cz na nově zveřejněné pochybnosti, poslal jen krátkou textovou zprávu: „Dům jsme postavili za naprosto transparentní prostředky.“ V porovnání s předchozími vyjádřeními v tom byl znát drobný posun. Už netvrdil, že na dům si vydělali s manželkou sami, říkal, že je placen čistými penězi.

Ale ani tuto tezi nelze při znalosti spisu označit za tvrzení respektující zjištěná fakta. Spíše naopak. Desetimilionová půjčka, s níž mu na pomoc přispěchal právník a podnikatel Jiří Krušina, vyvolává podezření z praní špinavých peněz. „Provedeným prověřováním se nepodařilo spolehlivě objektivizovat prvotní zdroj těchto finančních prostředků,“ konstatovali policisté poté, co stopovali kolečko podezřelých převodů, které zrodily zmíněné miliony. „Tato konkrétní transakce (půjčka 10 milionů korun) tak sice vykazuje znaky obchodu uskutečněného za okolností vyvolávajících podezření ze snahy legalizovat výnos z trestné činnosti, avšak policejní orgán nezjistil žádnou konkrétní informaci, která by prokazovala spojení původu peněz poskytnutých Krušinou s nelegálními aktivitami Ing. Palase na krajském úřadě anebo jinde.“ Vyšetřovatelé tak mimo jiné odkazovali na letitou bolest českého trestního práva, podle něhož musí nejprve určit takzvaný zdrojový trestný čin a teprve až poté mohou zbohatlíky stíhat za praní špinavých peněz.

5. Jak si Palas (ne)očistil jméno

Není to v přímém rozporu. Jen to svědčí o tom, že Palas dokáže využít každé příležitosti a otočit ji ve svůj prospěch. „Já jsem rád, že tímto způsobem bylo očištěno jak moje jméno, tak i jméno naší rodiny,“ uvedl na konci srpna pro Českou televizi. Z předchozích řádků vyplývá, že stíhání politika minulo o vlásek. A Palasova rodina si toho musela být vědoma. „Po poučení všichni předvolaní odepřeli výpověď a využili svého práva k předmětné věci nevypovídat,“ stojí v policejní zprávě. To aby prý sebe či své blízké nevystavili trestnímu stíhání.

A konečně: bez půjček by nejen nikdy své luxusní sídlo ani nepostavil, bez půjček by si Palas naopak pořídil nejedno trestní stíhání. Vždy když se zdálo, že vyšetřovatelé dostali Palase a spol. do úzkých kvůli penězům mlhavého podvodu, oháněl se půjčkou. „Zvažovali jsme otázku možného záměru krátit darovací daň (za situace, kdy by půjčka ve skutečnosti měla být darem), neboť v tomto případě by případný únik byl 1 360 000 korun,“ napsali vyšetřovatelé například o hlavním desetimilionovém závazku rodiny Palasových.

Palasovy majetkové čachry

  • Policie se případem výstavby luxusního domu v Ludvíkově na Bruntálsku začala zabývat na konci roku 2012. Mimo jiné analyzovala příjmy a výdaje Jaroslava Palase, jeho ženy Jiřiny i syna Jana.
  • LIDOVKY.CZ: Minus 10 milionů. Senátor Palas postavil penzion z černých peněz, míní policie
  • Z policejních propočtů vyplynulo, že celkové příjmy rodiny činily přesně 30 999 152 korun. K tomu ještě Palasovi získali půjčku deset milionů od známého Jiřího Krušiny. Podle policie ale tato transakce vyvolává podezření na praní špinavých peněz.
  • LIDOVKY.CZ: Miliony na Palasovo sídlo vzešly z podezřelého kolečka převodů
  • Naopak výdaje Palasových, jak je zdokumentovala policie, činily nejméně 50 411 006 korun.
  • K tomu ještě peníze, které řemeslníkům za dům Palasových vyplatil jeho přítel Roman Bárta. Prý tím vracel půjčky, jimiž senátor v minulosti držel nad vodou jeho autoservis.
  • LIDOVKY.CZ: Kdo vyplácel řemeslníky na Palasově domě? Advokát prý jen splácel zamotaný dluh
  • Když manželka senátora Jaroslava Palase potřebovala nový vůz, přispěchal na pomoc Jakub Horáček. A jediným převodem zlevnil luxusní sporťák o půl milionu korun. Když Palasův bratr potřeboval trvalé bydliště, opět pomohl on – někdejší politikův asistent a poradce Horáček.
  • LIDOVKY.CZ: Audi se slebou nebo bydliště pro bratra? Asistent Horáček to zařídí
  • Autor: