Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Investice na generace

Česko

Nákup lesa je podle odborníků dobrá investice. Jen musíte počítat s tím, že na ní vydělají až vaše děti. Anebo spíše vnoučata.

Koupit les v Česku není problém. Na inzertních serverech jsou stovky nabídek na odprodej většího či menšího zalesněného pozemku. I když podle odborníků není o podobné koupě mezi lidmi přílišný zájem, na investici do lesa se z dlohoudobého hlediska nedá prodělat.

Pro názornost jsme si náhodně vybrali jeden z inzerátů na prodej malého kusu lesa. Jak text inzerátu říká, jedná se o 1,9 hektaru v obci Vacov na Prachaticku, přičemž majitel za něj chce 270 tisíc korun. Z kalkulace, kterou pro Lidové noviny vypracoval Václav Valášek ze společnosti Partners, se tato investice zčásti vrátí během několika měsíců a za sto let tento ani ne dvouhektarový kousek lesa navíc vydělá přes 800 tisíc korun.

„V inzerátu prodejce uvádí, že je zde 343 kubických metrů dřeva určeného k okamžité těžbě. Po odečtení nákladů by měl zisk z této prodané dřevní hmoty činit cca 395 tisíc,“ vypočítává Valášek. Jenže vykácený prostor je třeba zalesnit a o nový les se pravidelně starat. Je nutné vysadit nové stromky, oplotit je nebo natřít proti okusování zvěře. Společně s další péčí les za následujících sedm let spolyká na nákladech zhruba 190 tisíc korun. „Dohromady tato činnost vyžaduje jednu až dvě návštěvy za rok. Pokud si práci udělám sám, náklady se mohou snížit až o polovinu,“ vysvětluje Valášek s tím, že další práce případného majitele čekají, až bude novému lesu 15 a 25 let. „Je třeba udělat prořezávku a uvolnit lépe rostlým stromům cestu na světlo a odstranit stromy, které v budoucím porostu nechceme. Náklady ani výnosy bych nedramatizoval. V prvním případě možná zaplatím nějakou tu tisícovku brigádníkovi z lesnického učiliště, v druhém případě někdo zaplatí mně, že si vyznačené stromy vyřeže a odveze jako palivo nebo tyčky na plot.“ Další výnosy je možné čekat, až bude lesu 40, 60 a 80 let. „V osmdesátém roce se dá odtěžit 150 metrů krychlových dřeva se ziskem cca 150 tisíc korun. Za dalších 20 let již bude les v nejlepším věku pro úplné vytěžení. To by mělo v dnešních cenách vynést zhruba 860 tisíc korun,“ dodává konzultant Partners.

Podle agrárního analytika Petra Havla se nákup lesa vyplatí i z krátkodobého hlediska, a to jen proto, že se jeho hodnota stále zvyšuje. „Ceny půjdou zcela jistě nahoru. I když bych lesní pozemek netěžil, za pět let bude jeho prodejní cena určitě vyšší,“ říká. Aby les svého investora uživil, je ho třeba podle expertů nakoupit v řádech stovek hektarů. Jenomže to je v Česku docela problém. Nejčastěji jsou totiž k mání pozemky, které mají jen zlomek kýžené rozlohy. „Velkých ploch lesů se jejich majitelé jen tak nevzdávají a zřejmě vědí proč. Větší plochy za rozumnou cenu je tak možné získat především v nařízených aukcích, pokud se jejich majitelé dostali do insolvence. K mání jsou především malé plochy do deseti hektarů, někdy ještě rozkouskované po kraji,“ dodává Valášek.