Životní pojištění většina lidí nevnímá jako čistě pojistný produkt. Pro řadu klientů je hlavním motivem pro založení pojistné smlouvy spoření. V takovém případě se jedná o kapitálové životní pojištění, což není nic jiného než kombinace rizikové životní pojistky a spoření. Ve světě patří kapitálové životní pojistky mezi jeden z pilířů důchodového zabezpečení.
Stejně jako u čistě rizikové smlouvy je i u kapitálové životní pojistky klient pojištěn pro případ smrti. Pojistnou událostí je ale také dožití konce pojistné smlouvy. Po uběhnutí sjednané doby pojistky získá klient plný nárok na výplatu naspořených peněz (vklady klienta a připsané úroky).
U kapitálového životního pojištění totiž zahrnuje placené pojistné jak rizikovou část, tak i spořicí část, jež je připisována klientovi na jeho účet. Pokud v průběhu trvání pojistného vztahu nedojde ke smrti klienta či k úrazu s trvalými následky, je na konci smlouvy vyplacena celá naspořená pojistná částka včetně úroků plynoucích z podílu na zisku pojišťovny. Jak budou úroky vysoké, záleží na úspěšnosti pojišťovny samotné. U klasické varianty kapitálového životního pojištění, kde klient nemůže ovlivňovat způsob nakládání s penězi ze spořicí složky, je garance minimálního výnosu.
Co znamená investiční pojištění Zvláštním druhem kapitálové životní pojistky je investiční životní pojištění. Zde má sám pojištěný možnost ovlivňovat, do jakých instrumentů budou jeho prostředky umisťovány. Ve světě je tento typ smluv velmi oblíbený a tvoří více než 80 procent všech nově uzavřených životních pojistek. Zájem o tento typ životního pojištění narůstá také v ČR.
Na rozdíl od klasických kapitálových pojistek nejsou investiční pojistky spojené s žádnou garancí výnosu. Záleží jen na klientech samotných, pro jaké výnosové programy se rozhodnou. Lidé mají u každé pojišťovny na výběr z řady investičních variant - nejrůznějších fondů, které se odlišují svou potenciální výnosností, ale také rizikem. Například klienti, kterým až tolik nevadí podstupovat vyšší riziko, mohou vsadit na fondy, jejichž portfolio ve značné míře obsahuje akcie či jiné rizikovější cenné papíry.
Volbou investiční strategie a zejména investičního rizika klienti sami rozhodují o tom, jak vysokého výnosu mohou dosáhnout. V porovnání s pojišťovnou (s výnosem, který by jim přiznala pojišťovna v rámci garantované pojistky) mohou dopadnout lépe. Na druhou stranu však může být situace přesně opačná.
V průběhu trvání smlouvy mohou lidé své peníze přesouvat mezi jednotlivými fondy. Nebo naopak své finance nechat ve vybraném investičním programu (programech) a o nic se nestarat. Klienti přitom mají stále k dispozici informace o tom, jak jim jejich peníze vydělávají - a to prostřednictvím pojišťovacího poradce nebo internetu. Minimálně jednou za rok pojišťovny všem klientům posílají výpis o stavu financí na jejich účtu (aktuální hodnota úspor klienta u životní pojišťovny).
Vlastní kombinace pojištění a spoření Kapitálové životní pojištění, ať již investičního, nebo garantovaného charakteru, je ze své povahy vhodné zejména pro klienty, kteří se sami nechtějí nebo nemohou aktivněji starat o své peníze. Chtějí ale být pojištěni a zároveň spořit.
Naproti tomu lidé, kteří si nejraději všechno dělají sami, budou zvažovat spíše vlastní kombinaci. To znamená, že v pojišťovně si sjednají pouze holou rizikovou pojistku a vedle toho si sami zhodnocují své peníze. Výhody a nevýhody tohoto přístupu jsou patrné. Lidé mohou daleko flexibilněji nakládat se svými penězi, mají na výběr nesrovnatelně více investičních možností. Obvyklý počet investičních programů, které pojišťovny nabízejí u svých investičních pojistek, se pohybuje jen okolo pěti až deseti. Naproti tomu podílových fondů jsou na trhu tisíce a jejich nabídka je prakticky nepřeberná.
Co si tedy vybrat? Záleží na typu klienta a hlavně jeho ochotě pracovat se svými penězi. To znamená pravidelně sledovat dění na finančních trzích, což stojí hodně času. A to se každému chtít nebude. Pak je určitě lepší využít investiční pojištění než nespořit vůbec a všechny volné peníze jen utratit.
Jednorázové investiční pojistky Speciálním typem investičního pojištění jsou tzv. jednorázové pojistky. V jejich případě klient platí pojistné pouze jednou - formou jednorázového vkladu. Cílem je tento vklad zhodnotit s tím, že po dobu trvání vkladu je klient současně i rizikově pojištěn. Jednorázové pojistky se přitom sjednávají na omezenou dobu, obvykle okolo pěti let až šesti let.
Svou povahou jsou tyto produkty podobné zajištěným fondům. Možnost investování je časově omezena. Pokud mají lidé zájem o jednorázovou investiční pojistku, musejí smlouvu sjednat do předem daného data v rámci upisovacího období (obvykle několik měsíců). Jakmile tato lhůta vyprší, konkrétní strukturovaná jednorázová pojistka se novým klientům již neprodává.
O tyto pojistky měli lidé v posledních letech poměrně velký zájem. Pojišťovny mnohdy vyprodaly kapacitu dříve, než skončilo upisovací období. Důvodem jsou zajímavé výnosy, které u nich mohou klienti získat. Například majitelé jednorázového investiční pojištění Aviva Royal II. po prvním roce trvání šestileté pojistky získali zhodnocení 12,5 procenta.
„Produkt byl navržen tak, aby maximálně reagoval na současné turbulentní podmínky na trzích a umožnil získání výnosu nejen na rostoucích, ale i na stagnujících či mírně klesajících trzích. Díky tomu mají klienti garanci vrácení jejich vkladu a mohou získat až 75 procent výnosu za celých šest let,“ uvedl Milan Starý, marketingový manažer Aviva životní pojišťovny.
***
PLUSY A MINUSY INVESTIČNÍHO POJIŠTĚNÍ
Plusy Kombinace rizikové životní pojistky a spoření pěkně „zabalená“ do balíčku. Klient získává hotový produkt, což je pro něj pohodlná varianta. Klient má na výběr jen omezenou škálu investičních programů, což může usnadnit výběr konkrétní investice v případě nerozhodných investorů. Obvykle lidé vybírají z pěti až deseti investičních variant, které se odlišují výnosností a rizikem. U kapitálového životního pojištění (bez ohledu na investiční či garantovanou formu) jsou omezené výběry peněz v průběhu trvání smlouvy. To je výhodné zvláště pro lidi, kteří nemají vypěstovanou finanční disciplínu. U nich je vázání (blokování) peněz prospěšné, protože díky tomu své peníze neutratí a zůstávají jim ve spoření. Kapitálové životní pojištění ocení lidé, kteří nemají dostatek času se aktivně starat o své peníze a neustále hledat nové, výnosnější programy. Klienti získávají pravidelné reporty od svých pojišťoven ohledně vývoje jejich portfolia.
Minusy Balíček obsahující kombinaci rizikové životní pojistky a konkrétního investičního programu znamená pro klienty význačné omezení z hlediska volby investičních variant. Investiční životní pojištění není obecně vhodná volba pro člověka, který je zvyklý a hlavně schopný aktivně se starat o své peníze, pracovat s nimi a rozmnožovat je. Pro něj je lepší si jednotlivé komponenty kapitálové pojistky pořídit separátně. To znamená sjednat si čistě rizikovou životní pojistku a vedle toho paralelně spořit - ukládat peníze do některého z tisíce fondů. Investiční pojištění znamená také omezení v nakládání s penězi ze spořící složky. A to nejen z hlediska limitovaného výběru konkrétních investičních programů, ale i omezení samotných průběžných výběrů peněz. Kvůli limitované nabídce investičních programů v pojistce může nastat situace, že si klient z nabízených programů vůbec nevybere. Má-li klient vlastní kombinaci rizikové smlouvy o životním pojištění a vedle toho peníze zhodnocuje na finančním trhu, je svobodnější a flexibilnější v nakládání se svými prostředky. Může dosáhnout lepších výsledků (výnosů) než v případě investiční životní pojistky. Stejně tak ale i horších.