Neděle 28. května 2023, svátek má Vilém
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Investoři dávají za Alitalii minimum

Česko

ŘÍM/MILÁN Zájemci o italskou leteckou společnost Alitalia nabízejí pouze zlomek ceny, za kterou se nyní prodávají její akcie. Italský rival Air One je podle agentury Reuters za jednu akcii ochoten zaplatit pouhý jeden eurocent (asi 27 haléřů). Air FranceKLM nabízí 35 eurocentů, v přepočtu zhruba 9,24 Kč. Mizivý zájem investorů srazil minulý pátek hodnotu akcií na milánské burze o 30 procent až na 76 eurocentů. Při ceně 35 eurocentů za akcii vychází cena za celý podnik na zhruba 485 milionů eur (asi 12,8 miliardy Kč), tedy na méně než polovinu toho, s čím počítal trh. Nabídky jsou nicméně nezávazné a je možné je změnit. Air One ani Air France-KLM nechtěly své nabídky komentovat.

Zájemce o Alitalii na firmě nejvíce láká její dominantní postavení na trase mezi Milánem, což je finanční centrum Itálie, a metropolí Římem. Vláda měla původně vybrat nejlepší nabídku ve středu, ale neučinila tak. Konečné rozhodnutí odložila na 18. prosince.

Italská vláda rozhodla o prodeji Alitalie koncem loňského roku, zatím se ale nenašel nikdo, kdo by vyhovoval jejím představám. Rychlý prodej letecké společnosti je ale nezbytný. Alitalia totiž ztrácí asi milion eur denně a hrozí jí finanční kolaps. Aerolinky nedávno varovaly, že by mohly fungovat maximálně rok, ovšem pouze za předpokladu, že rozprodají majetek. Celkové dluhy Alitalie již dosahují kolem 1,2 miliardy eur.

Autor: