130 let

Investoři se vracejí k BP

Česko

Komise pro vyšetřování úniku ropy zveřejnila první výsledky. Nehoda se může opakovat

WASHINGTON/PRAHA Snaha ušetřit peníze i čas a systémové chyby. To jsou hlavní důvody, proč došlo v dubnu k výbuchu těžební plošiny Deepwater Horizon a následné ropné katastrofě v Mexickém zálivu. Vyplývá to z výsledků závěrečné zprávy americké komise, která neštěstí vyšetřovala. Podle jednoho z vyšetřovatelů se dalo neštěstí zabránit, nebýt chyb managementu zúčastněných společností.

Vina se podle komise netýká pouze britské společnosti BP, která byla vlastníkem vrtu Macondo a provozovatelem těžební plošiny. I další firmy, které se na vrtu a těžbě ropy podílely, mají svůj díl viny. Jsou to hlavně americká společnost Halliburton, která řídila uzavření poškozeného vrtu, a švýcarská firma Transocean, která těžební plošinu Deepwater Horizon vlastnila. „Ať už k nim došlo záměrně, nebo nikoli, řada rozhodnutí učiněná firmami BP, Halliburton a Transocean, která zvýšila riziko výbuchu vrtu Macondo, jednoznačně těmto společnostem ušetřila čas (a peníze),“ uvádí se v první části závěrečné zprávy.

Kromě těchto společností a jejich subdodavatelů nesou vinu také americké kontrolní úřady, které neměly dostatečné odborné ani technické vybavení, aby mohly katastrofě zabránit. Zároveň jim chyběly i potřebné pravomoci vůči ropným společnostem.

Podle vyšetřovatelů je navíc možné, že se podobná nehoda bude opakovat. Chyby, které ke katastrofě vedly, jsou totiž podle závěrečné zprávy systémové, a tudíž hrozí opakování podobné události. „Bez podstatných změn jak v jednání průmyslu, tak také ve vládní politice by se mohla pravděpodobně opakovat,“ píší vyšetřovatelé ve zprávě. Celý dokument zveřejní komise, kterou v květnu povolal americký prezident Barack Obama, příští týden.

Britská společnost BP na zprávu reagovala prohlášením, že komise zjistila pochybení u řady společností, a nejen u BP, která bývá považována za hlavního viníka největší ekologické katastrofy v amerických dějinách. Vedle toho mluvčí Transocean řekl, že to byla právě BP, kdo provedl hlavní rozhodnutí v hodinách před osudným výbuchem. Zástupci firmy Halliburton sice přiznali, že neprovedli nutné testy cementování vrtu. Ale i za to může údajně BP.

Navzdory zveřejněným výsledkům zprávy včera akcie BP na londýnské burze rostly a připsaly dvě procenta. Podle analytiků je důvodem skutečnost, že závěrečná zpráva neobviňuje z nehody pouze britskou společnost, ale vinu připisuje i dalším zúčastněným firmám a také úřadům. Díky tomu by BP mohla zaplatit na pokutách za havárii a její následky méně, než se původně předpokládalo. Akcie společnosti BP se tak dostaly na půlroční maximum. Na tom se podepsala i zpráva ze začátku týdne, podle které má údajně konkurenční společnost Shell zájem o převzetí britské BP.

Společnost BP má podle posledních informací zaplatit za škody po havárii v Mexickém zálivu postupně asi 20 miliard dolarů (zhruba 376 miliard korun). To ovšem není konečná výše pokut, ta se ještě může změnit.

***

Akcie British Petroleum po propadu způsobeném havárií postupně rostou

v Mexickém zálivu explodovala ropná plošina Deepwater Horizon a o dva dny později se potopila

21. 6. Spor mezi BP a jejím partnerem Anadarko Petroleum o to, kdo je zodpovědný za havárii

13. 7. Náznaky, že firmě se brzy podaří zastavit únik ropy z poškozeného vrtu v Mexickém zálivu Cena akcií je v pencích Zdroj: Reuters

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás