Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Iowa: malý stát s velkým vlivem

Česko

DES MOINES/PRAHA Diplomaticky řečeno, Iowa nepatří k nejvýznamnějším částem Spojených států. S necelými třemi miliony obyvatel a převážně venkovskou bělošskou populací dokonce není ani „reprezentativním vzorkem“ země. Přesto je každé čtyři roky hýčkána uchazeči o prezidentské křeslo. Iowou totiž začíná smršť prezidentských primárek obou velkých amerických stran a jelikož je to první test, má obrovský vliv na všechny další etapy.

První klasické primární volby proběhnou až příští úterý v New Hampshire. Úplně první bude ale se svými 1781 stranickými schůzemi čili „caucusy“ dnes večer Iowa.

Tradice těchto schůzí sahá až na počátek 19. století a Iowané jsou na ni patřičně hrdí. Mimo jiné proto, že při „caucusech“ funguje všechno jinak než při normálních primárkách. Zaregistrovaným demokratům či republikánům nestačí jenom přijít a dát (jako ve volbách) hlas svému kandidátovi. Musejí svou volbu nahlas přednést před ostatními a často také obhajovat. Podle kritiků schůze občas připomínají sousedské hašteření na domovních výborech, ale Iowa se hájí tím, že lidé, kteří hlasují jsou v průměru mnohem informovanější, než je to obvyklé. Zkrátka jen pasivně nepřijímají televizní „masáž“ kandidátů.

Podle amerického deníku The New York Times nebude dnešní hlasování reprezentativní ještě z jiného důvodu. Mnoho lidí, kteří by hlasovat chtěli, nebude moci. Prostě proto, že si nemohou dovolit na dvě, tři ale také pět hodin odejít z domova či práce a poslouchat, koho budou volit jejich sousedé.

Republikáni se dnes sejdou v sedm hodin večer místního času, demokraté o půl hodiny dříve. První výsledky budou známy už po pár hodinách. Dříve budou mít jasno republikáni, protože jejich hlasování je jednoduší, voliči po debatě rozdají hlasy kandidátům a jdou domů. Demokraté proces „zkomplikovali“, když zavedli preferenční hlasování - voliči musejí uvést první a druhou volbu. Pokud tedy kandidát na prvním místě na schůzi získá méně než 15 procent hlasů, dostanou jeho hlasy ti, kdo jsou uvedeni na místě druhém. O to je potom také těžší předvídat výsledky. Na druhou stranu to umožňuje větší taktizování a uzavírání různých spojenectví. Tak například demokrat Dennis Kucinich, který je v Iowě prakticky bez šancí, už dopředu vyzval své voliče, aby dali druhé hlasy Baracku Obamovi.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!