Neděle 21. července 2024, svátek má Vítězslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Iráčan, který vodil za nos několik tajných služeb

Česko

Mohl to být pěkný špionážní román. Možná by kritici autorovi vytýkali, že některé scény jsou přitažené za vlasy, ale i tak by museli uznat, že odvedl dobrou práci. Kniha Curveball se navíc čte velice lehce. Vlastně je na ní děsivá jenom jedna věc – vše, co popisuje, se skutečně stalo. A nutno dodat, že knihu výborně přeložil Roman Mezencev, který před válkou působil jako zbrojní inspektor OSN v Iráku.

Novinář z Los Angeles Times Bob Drogin odvedl skvělou práci, aby osvětlil pozadí informace o mobilních „výrobnách“ biologických zbraní, která posloužila jako jeden z argumentů pro zahájení invaze do Iráku. Byť role iráckého chemika a informátora Rafida Ahmeda Alwana byla zmíněna v řadě článků a knih, úplný popis toho, co se stalo, by měl být součástí učebnic, jak by neměly pracovat zpravodajské služby.

Curveball označuje v baseballu faleš – hod, který se stáčí doprava nebo doleva. Curveball bylo krycí jméno Rafida Ahmeda Alwana, který utekl v roce 1999 do Německa a začal spolupracovat s tajnou službou BND. Pod tímto jménem jej původně vedli Američané, kteří dostávali zprávy z jeho výslechů. Jak se ukázalo, šlo o tak trefné krycí jméno, že se k jeho autorství dodnes nikdo nepřiznal.

Alwan výměnou za lepší život vyšetřovatelům popisoval tajný program výroby biologických zbraní (čerpal mimo jiné i z internetu). Tvrdil, že se jako chemik podílel na výrobě těchto zařízení, a i přes některé pochybnosti se z něj postupně stal jeden z nejvýznamnějších zdrojů. Asi si každý pamatuje nebohého ministra zahraničí Colina Powella, jak před Radou bezpečnosti OSN v roce 2002 ukazuje nákresy Saddámových pojízdných továren na biologické zbraně. Tyto informace pocházely od Curveballa a byť CIA tvrdila, že je má potvrzené i z dalších zdrojů, nebylo tomu tak.

Většinu informací z Alwanových výslechů dostávali i spojenci, ale vyslechnout jej nikdo nemohl. BND si ho žárlivě střežila. Američané jeho minulost nebyli schopni ověřit, respektive se ani příliš nesnažili. Pravda vyšla najevo až po válce – jeho spolužáci o něm hovořili jako o dokonalém lháři, který byl vyhozen z práce a živil se mimo jiné jako taxikář.

Cena Droginovy knihy nespočívá ani tak v popisu toho, jak jeden irácký uprchlík dokázal vodit za nos několik tajných služeb. Důležité jsou detaily, které ukazují na zásadní selhání systému a lidí v něm. Jasně ukazují, co se stane, když převládne tzv. „groupthink“ (skupinové myšlení), když se vedení CIA stane součástí politiky, když jsou lidé nesouhlasící se závěry většiny vylučováni z rozhodovacího procesu, když jsou porušovány principy zpravodajské činnosti a když se přání stane nejenom otcem myšlenky, ale i činu. Drogin ukazuje, jak byla příprava na invazi do Iráku zfušovaná.

***

LITERATURA FAKTU

ČESKY NEVYŠLO

Curveball. Špionáž, podvodník a lži, ktoré sposobili vojnu ^ Bob Drogin V překladu Romana Mezenceva vydalo Pro, Banská Bystrica 2009. 350 stran.

Autor:

Sex je jako chipsy. Chcete ho, dáte si ho a akorát vás bolí břicho
Sex je jako chipsy. Chcete ho, dáte si ho a akorát vás bolí břicho

Alespoň to říká Marek Cinko, sochař, který prošel různými profesemi. Byl počítačovým grafikem, prodavačem, tesařem a tantra masérem. Právě při...