Pátek 28. ledna 2022, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Irácká ropa poteče přes Shell

Česko

BAGDÁD Britsko-nizozemská ropná společnost Royal Dutch Shell a malajsijská těžařská firma Petronas včera podepsaly s iráckým ministerstvem ropného průmyslu konečnou dohodu o rozvoji obřího ropného pole Madžnún, prakticky jednoho z největších polí na světě.

Konsorcium získalo práva na průzkum a těžbu pole se zásobami asi 12,6 miliardy barelů v prosincové aukci v Bagdádu.

Smlouva na 20 let je jedním z několika kontraktů vzešlých z prosincové aukce, jejichž konečné podpisy se dají očekávat v příštích týdnech.

Po realizaci všech těchto dohod by se měla kapacita irácké ropné těžby zvýšit na 12 milionů barelů za den z nynějších 2,5 milionu a země by se měla stát třetím největším producentem ropy na světě po Saúdské Arábii a Rusku. V současnosti je Irák v těžbě ropy na jedenáctém místě.

Kontrakt na Madžnún v oblasti Basry je pro irácké plány jedním z klíčových. Ropné pole je nyní téměř nevyužívané a Shell s Petronasem plánují dostat jeho produkci na cílovou úroveň 1,8 milionu barelů denně.

Zástupci společnosti Shell uvedli, že obě firmy budou investovat do rozvoje pole desítky miliard dolarů. Práce na poli budou moci začít prakticky okamžitě po včerejším podpisu smlouvy.

Autor:

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!