TEHERÁN/PRAHA Vývoj raket dlouhého doletu nepokračuje tak rychle, daleko větší hrozbou jsou teď rakety středního a krátkého doletu. Tak odůvodnil americký prezident Barack Obama odstoupení od plánu vybudovat protiraketový štít USA ve střední Evropě. Od jeho projevu uplynulo jen několik dní a Írán ukázal, že ho Američané možná podceňují.
V rámci vojenského cvičení totiž Teherán úspěšně vyzkoušel raketu Šaháb-3, která má dolet 1300 až 2000 kilometrů, a také novou dvoustupňovou raketu Sedžíl stejného doletu. To znamená, že by mohly zasáhnout Izrael, ale i Řecko či Bulharsko. Testování raket je další provokací ze strany Íránu pouhé tři dny předtím, než se v Ženevě uskuteční schůzka íránských představitelů se zástupci šesti velmocí. Tématem by měl být kontroverzní teheránský jaderný program.
Podle mluvčího íránského ministerstva zahraničí Hasana Kaškavího byly testy součástí každoročního cvičení u příležitosti výročí války s Irákem v 80. letech. Jak dodal, nešlo o demonstraci síly. „Rakety testuje mnoho zemí. Nemá to nic společného se současným íránským mírovým jaderným programem,“ citovala BBC Kaškavího. Západní země ale chování Teheránu ihned odsoudily. „Zprávy z Íránu nás znepokojily. Íránci testují rakety navzdory tomu, že chtějí jednat o míru a stabilitě v regionu,“ prohlásil mluvčí německého ministerstva zahraničí Jens Plötner. „Vzhledem ke čtvrtečním rozhovorům to není signál, který by vzbuzoval důvěru,“ dodal.
Paříž zase Írán vyzvala, aby „okamžitě zastavil destabilizující aktivity“, a označila testování raket za provokaci.
Velitel íránského letectva Hosejn Salámí potvrdil, že již v neděli byly úspěšně vyzkoušeny i rakety krátkého a středního doletu. „Všechny úspěšně zasáhly cíle,“ chlubil se Salámí. A nebál se ani výhrůžek: „Naše odpověď na vše, co ohrozí naši existenci, nezávislost, svobodu a hodnoty islámského režimu, bude zničující. Nepřítel bude těchto hrozeb litovat.“