Pondělí 26. července 2021, svátek má Anna
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Írán předvolal českého diplomata. Kvůli Gaze

Česko

TEHERÁN/PRAHA Íránské ministerstvo zahraničí předvolalo v úterý českého chargé d’affaires v Teheránu Jana Kouřila a vyjádřilo mu jako zástupci předsedající země Evropské unie protest proti údajné nečinnosti EU vůči porušování lidských práv v pásmu Gazy. Oznámila to včera na své webové stránce íránská tisková agentura IRNA a setkání potvrdil Jiří Beneš z tiskové služby ministerstva zahraničí v Praze.

Íránské ministerstvo ostře protestovalo proti „netečnosti a záměrnému mlčení“ Evropské unie k porušování lidských práv Izraelem během jeho války v palestinském pásmu Gazy. Představitel ministerstva řekl českému diplomatovi, že k případům porušování lidských práv v pásmu Gazy řadí Írán masakr dětí a žen v Gaze a blokádu tohoto města. Írán je přesvědčen, že mlčení EU povzbuzuje sionisty k dalším zločinům.

Evropská unie včera pozdě večer o situaci v Gaze jednala v Bruselu. Oficiálně přitom vyzvala Izrael, aby okamžitě umožnil přístup humanitární pomoci do pásma Gaza. Po jednání Evropské unie s šéfkou izraelské diplomacie Cipi Livniovou to řekl český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. V současnosti totiž pomoc do pásma proudí jen v omezeném rozsahu a ne přes všechny hraniční přechody. Izrael zahájil 27. prosince vzdušnou ofenzivu proti radikálnímu hnutí Hamás vládnoucímu v pásmu Gazy, kterou počátkem ledna rozšířil o pozemní vojenskou operaci. O víkendu Izrael i Hamás vyhlásily podmínečné příměří. Včera nad ránem opustily poslední izraelské jednotky Gazu. Mluvčí Hamásu Fauzí Barhúm ale prohlásil, že odchod izraelských jednotek z pásma sám o sobě k příměří mezi Hamásem a Izraelem nestačí.

Autor: