Zatím poslední pokus dostat Zadeha na svobodu učinili jeho obhájci loni před Vánoci, Okresní soud ve Znojmě jim ale nevyhověl. „Nabízel relativně vysokou kauci. Byly to desítky milionů korun. Ale vzhledem k tomu, co je mu kladeno za vinu, je to odpovídající,“ řekl serveru Lidovky.cz dozorující státní zástupce Aleš Sosík.
ČTĚTE TAKÉ: |
Peršana policisté stíhají kvůli monstrózním daňovým únikům. Stál podle nich v čele rozsáhlé skupiny, která přes 66 firem s nastrčenými bílými koňmi dovezla do Česka 409 milionů litrů paliva. Na daních měla odvést 2,3 miliardy korun, uhradila však pouhých 2,6 milionu. (VÍCE ZDE)
Kriminalisté loni v březnu zadrželi 15 lidí, z nichž 13 soud poslal do vazby. Aktuálně však za mřížemi zůstávají pouze dva obvinění, kromě Zadeha ještě Daniel Rudzan, o němž se detektivové domnívají, že byl byznysmanovou pravou rukou.
Vazbu naopak opustil podnikatel Petr Moštěk. „Dal peněžitou záruku, nabízel statisíce. Propustil jsem ho na podzim. Musí se hlásit u probačního úředníka,“ uvedl státní zástupce Sosík. Naděje na propuštění má ale stále i Zadeh. „Rozhodnutí je zatím nepravomocné. Podali jsme stížnost, ale o ní není rozhodnuto,“ sdělil serveru Lidovky.cz jeden z jeho obhájců Petr Vyroubal. O stížnosti by měl rozhodnout Krajský soud v Brně.
Kauza za 2,3 miliardy
|
Stíhaného obchodníka od vypuknutí kauzy zastupuje celá řada právníků. Avšak jak zjistil server Lidovky.cz, s některými spolupráci ukončil. Skončila například exministryně spravedlnosti Marie Benešová i jeho hlavní advokátka Dana Kořínková. „Pana Zadeha v současné době nezastupuji. Prý má nové advokáty,“ potvrdila serveru Lidovky.cz Benešová.
Klíčový důkaz případu představují odposlechy, jejich zpracování je však zřejmě zároveň hlavní brzdou vyšetřování. Benešová loni v srpnu LN řekla, že jsou velmi široké a vyšetřovatelé ještě dlouho nebudou mít k dispozici jejich kompletní přepis. Některé nahrávky jsou navíc v cizích jazycích, takže bylo nutné je přeložit.
Státní zástupce však věří, že případ dostane brzo k soudu. „Vzhledem k tomu, že vazební lhůta je omezena na rok, obžaloba by měla být podána do jednoho roku,“ uvedl k tomu. Dopsat by ji tak měl nejpozději letos v březnu.