Čtvrtek 19. září 2024, svátek má Zita
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Íránec z Hiltonu skončil ve vazbě. Spolu s ním i dalších 12 osob

Česko

  11:35
PRAHA - Po rozsáhlé policejní razii kvůli obřím daňovým únikům skončilo 13 osob ve vazbě. Mezi nimi i Shahram Abdullah Zadeh, vlivný obchodník s ropou, pro kterého si kriminalisté přišli do prezidentského apartmá hotelu Hilton v Praze.

Sharam Abdullah Zadeh foto: Grafika LN: Šimon

"Dá se říct, že nám soud prakticky stoprocentně vyhověl," řekl v sobotu serveru Lidovky.cz Petr Šereda, vedoucí odboru závažné hospodářské a finanční kriminality Vrchního státního zastupitelství v Olomouci. 

K TÉMATU:

Z 15 zadržených poslal soud do vazby 13 lidí. "U těch zbylých dvou osob - ty jsou řekněme méně významné - sice byly shledány důvody vazby, ale vazba byla nahrazena dohledem probačního úředníka a mají nějaká omezení," upřesnil Šereda.

Shahram Abdullah Zadeh

Shahram Abdullah Zadeh.

Narodil se v roce 1971 v Dubaji íránským imigrantům. Univerzitu vystudoval na konci 90. let v Česku - konkrétně lékařskou fakultu Masarykovy univerzity v Brně. Lékařem se ovšem nikdy nestal, přestože o sobě prohlašoval, že je psycholog.
Po návratu do Dubaje se zjevil jako realitní agent v rámco íránské komunity. Zlom v jeho životě přišel v roce 2003, kdy byl představen bratru vládnoucího dubajského šejka Muhammada ibn Rašída al-Maktúma a získal pověření řídit velkou developerskou firmu Al Fajer Properties. 
V roce 2008 jeden ze zaměstnanců upozornil na podezřelé toky peněz v rámci firmy a šejkové poslali do společnosti na kontrolu Maktuma ibn Hašera al-Maktúma (synovce vládnoucího šejka).
Audity a vyšetřování vyústilo v Zádího zatčení, měl zpronevěřit stamiliony dolarů a zahlazovat stopy. Kvůli průtahům ve vyšetřování byl ale Zádí propuštěn. Na český pas proklouzl z Dubaje do Česka, kde se usadil v roce 2010 v Brně.
Shahram Abdullah Zadeh má českou manželku i české občanství.

V žádosti o vzetí do vazby vrchní žalobci argumentovali obavami z útěku, ovlivňování svědků, ale také z možného pokračování trestné činnosti. Škodu, kterou se měla zatčená skupina způsobit, vyčíslil Útvar odhalování korupce a finanční kriminality na 2,3 miliardy korun.

Protikorupční policie prohledala v souvislosti s tímto případem 16 domů a bytů a 9 kanceláří. "Bylo zajištěno velké množství materiálů při domovních prohlídkách. Takže to teď budeme muset vše vyhodnotit. Plus jsou na řadě samozřejmě výslechy obviněných a svědků," řekl k dalšímu postupu orgánů činných v trestní řízení Šereda.

Íránec s českým pasem

Server Lidovky.cz v pátek jako první informoval, že mezi zatčenými je i Íránec s českým pasem Shahram Abdullah Zadeh. V Česku se usídlil v roce 2010 poté, co se o jeho obchodní aktivity začaly zajímat dubajské úřady. Před trestním stíháním se mu ale podařilo uniknout rychlým sňatkem s Češkou a útěkem na český pas do Prahy.

Součástí trestního stíhání 15 členné skupiny je i obvinění z trestného činu účasti na organizované zločinecké skupině. O jejím vlivu a možnostech svědčí nejen výše škody, které se měla v Česku dopustit (2,3 miliardy korun), ale i skutečnost, že samotnému zatčení předcházela spolupráce hned několika významných institucí - pracovala na tom nejen protikorupční policie, ale i Generální finanční ředitelství, Generální ředitelství cel a Finanční analytický útvar ministerstva financí.

Celý příběh Abdullaha Zadeha a informace o jeho kontaktech na českou politiku najdete v sobotním vydání Lidových novin.