Íránský duchovní zemřel, režim se obává protestů

Ajatolláh Hosejn Alí Montazerí byl klíčovou postavou islámské revoluce, později ale upadl v nemilost. O víkendu zemřel na infarkt.

TEHERÁN/PRAHA Za šáhova režimu byl vězněn, za islámské revoluce byl pravou rukou jejího vůdce ajatolláha Chomejního. Místo aby jej nahradil, jak se čekalo, začal ale nový režim stále víc kritizovat a nakonec v roce 1997 skončil v domácím vězení. Nucená izolace sice po pěti letech skončila, i nadále byl ale upozaďován, byť zůstal duchovní i morální autoritou pro své přívržence. O víkendu se životní pouť ajatolláha Hosejna Alího Montazerího v 87 letech uzavřela.

„Můj dědeček zemřel uplynulou noc ve spánku,“ řekl agentuře Reuters vnuk duchovního Násir Montazerí. Podle oficiálních zpráv byl příčinou smrti infarkt.

Ani odchodem respektovaného i odsuzovaného duchovního ale nekončí spory, které svým působením vyvolal – a možná právě naopak. Montazerí dlouhá léta kritizoval represivní kroky režimu – od soudů s politickými vězni až po nedávné podezřelé (a zřejmě zmanipulované) prezidentské volby, díky nimž se udržel u moci Mahmúd Ahmadínežád. A i Montazerího smrt může mobilizovat odpůrce současné vlády. První náznaky se ostatně objevily již včera.

Světové agentury s odvoláním na zdroje blízké reformistům hlásily, že krátce po oznámení skonu oblíbeného duchovního se začali scházet studenti na Teheránské univerzitě, lidé na náměstích v íránské metropoli i ve městě Kóm. Zde Montazerí dožíval a právě tady se má také dnes ráno konat jeho pohřeb. O tom, že režim nenechal nic náhodě, svědčily informace o zvýšené přítomnosti příslušníků pořádkových sil v ulicích Kómu.

Montazerí byl veleben mnohými reformisty navzdory faktu, že byl hnacím motorem islámské revoluce a po jejím vypuknutí schválil i obsazení americké ambasády v Teheránu (byť později to označil za „chybu“). On sám postupně začal stále hlasitěji tvrdit, že režim se od myšlenek revoluce odklonil. Soudy s politickými odpůrci označoval za „ilegální“ a „v rozporu s islámem“. Většinu současných předáků režimu letos v písemné odpovědi na otázky BBC vinil z „arogance a přezírání potřeb lidí“.

Nešetřil ho ovšem ani režim. Ostatně i včera oficiální tisková agentura IRNA konstatovala, že svými stanovisky „potěšoval nepřátele islámské republiky“.

***

Symbol vzdoru

Hosejn Alí Montazerí se narodil v roce 1922 jižně od Teheránu. Jedním z jeho učitelů byl i pozdější vůdce islámské revoluce ajatolláh Chomejní. Za šáha byl vězněn (1974–1978), za současného režimu jej drželi v domácím vězení (1997–2002).

Dětský opalovací krém v tyčince? Přírodní, šetrný a super praktický
Dětský opalovací krém v tyčince? Přírodní, šetrný a super praktický

Když se děti chystají na sluníčko, potřebují víc než jen kšiltovku a dostatek vody. Kvalitní opalovací krém je zkrátka základ. Hledali jsme takový,...

Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.