Čtvrtek 26. května 2022, svátek má Filip
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Irové směřují ke druhému referendu

Česko

DUBLIN Druhé referendum o Lisabonské smlouvě. Takové bude nejspíš řešení současné krize po irském odmítnutí reformního dokumentu. Vyplývá to ze zprávy irské parlamentní komise, ze které citoval list Irish Times.

Irové smlouvu odmítli v referendu letos 12. června. Premiér Brian Cowen poté slíbil svým partnerům v Bruselu, že na prosincovém summitu přednese konkrétní možnosti, jak se s irským NE vypořádat.

A právě těmito možnostmi se zabývala parlamentní komise. V návrhu její zprávy se pak píše, že „pro konání druhého referenda neexistuje žádná překážka“. Navrhuje také řešení, jak Lisabonskou smlouvu „pozměnit“, aby se irským voličům napodruhé zalíbila. Šlo by o takzvaný dánský scénář, podle nějž by země u některých opatření smlouvy (která se Irům nezamlouvají) získala výjimku. Podobně tomu bylo i v případě Dánska, které v roce 1992 odmítlo Maastrichtskou smlouvu, ale o rok později ji již odsouhlasilo.

Pokračování na straně 3

Irové směřují ke druhému referendu

Dokončení ze strany 1

Irové se proti Lisabonské smlouvě v červnu vyslovili 53 procenty hlasů. Nelíbí se jim hlavně to, že přijdou o svého komisaře v Bruselu. Chtějí také smlouvu doplnit o zvláštní prohlášení o vojenské neutralitě Irska, daňových otázkách a problematice potratů.

Poslední průzkumy veřejného mínění ale ukázaly, že když Brusel splní všechno, co Irové požadují, tak by smlouvu v druhém referendu mohli podpořit. „Určitá deklarace by nás měla ujistit například o tom, že každý členský stát má právo nominovat si svého komisaře,“ píše se ve zprávě parlamentní komise. Jak se také píše ve zprávě, ratifikace smlouvy v parlamentu nepřipadá v úvahu, protože není možná z ústavního hlediska. Existuje sice možnost, že by parlament mohl smlouvu ratifikovat po částech, „to by ale vedlo k totálnímu zmatku“. Vystoupení z Evropské unie by bylo pro Irsko „katastrofální“, říká dále zpráva. Proto jako nejlepší řešení vyzdvihuje právě konání druhého referenda. To by se mohlo konat na konci příštího roku.

Aby Lisabonská smlouva mohla vstoupit v platnost, musejí ji schválit všechny země sedmadvacítky. Minulý týden ji odsouhlasil švédský parlament a jedinou zemí, která dosud nehlasovala o ratifikaci tohoto dokumentu, je tak Česká republika.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Brno

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Chcete zpevnit tělo? Vyhrajte unikátní gely značky bioten
Chcete zpevnit tělo? Vyhrajte unikátní gely značky bioten

Plavková sezona pomalu klepe na dveře a my pro vás máme speciální soutěž o zeštíhlující gely od přírodní značky bioten. Stačí se jen přihlásit.