Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Irsko sahá do vlastní kapsy

Česko

Zemi ničí důsledky spojené s neúnosným množstvím poskytnutých bankovních úvěrů

DUBLIN Čtyřletý plán úspor ve výši 15 miliard eur, který včera představila irská vláda v Dublinu, je vůbec největším pokusem ozdravit státní finanční sektor. Je také nutným krokem Irska k získání finanční injekce od Evropské komise, Mezinárodního měnového fondu a Evropské centrální banky. Podle posledních informací bude ve výši 85 miliard. Další podmínky čerpání tohoto úvěru jsou právě projednávány v Dublinu.

Irské dluhopisy včera vzrostly na 9,03 procenta. Podle analytiků jsou již zřejmé náznaky toho, že se problém šíří i mezi další země eurozóny. Na trhu se státními dluhopisy dosáhly včera svého maxima také portugalské a španělské dluhopisy. Svůj rekord překonaly i náklady na pojištění dluhopisů belgických, i když jsou stále nižší než v případě Portugalska a Španělska. Pozvolný nárůst je ale viditelný i u ostatních zemí eurozóny.

Irská ekonomika se potýká s problémy způsobenými neúnosným množstvím poskytnutých úvěrů, což spolu s celosvětovou ekonomickou krizí narušilo základy irského bankovního sektoru.

Následovala náročná sanace bank, která přivedla Irsko do dluhové krize a podle některých ekonomů může ohrozit i společnou evropskou měnu.

Irové proto vytvořili Plán národního oživení, kterým chce Irsko dosáhnout úspory deseti miliard eur. Výrazně sníží výdaje, z toho o 2,8 miliardy eur v sociální sféře. Další škrty se budou týkat stavebnictví, školství a státní správy. V rámci reformy trhu práce se sníží minimální mzda i důchody státních zaměstnanců.

Zbylých pět miliard mají Irsku obstarat zvýšené daně, z toho 1,9 miliardy daň z příjmu. Zvýší se i daň z přidané hodnoty. Korporátní daň, jejíž změna je pro Dublin tabu, zůstane zatím beze změny. Vláda nehledíc na tato drastická opatření stále počítá s ročním ekonomickým růstem 2,7 procenta. „Nezdá se mi to příliš realistické. Plánují velmi přísná fiskální opatření, a zároveň předpokládají za takových podmínek hospodářský růst. To se mi zdá velmi nepravděpodobné,“ řekl agentuře Reuters ekonom Stephen Lewis.

Plán oživení také počítá s postupným snížením státního deficitu z dnešních 32 procent HDP, což je evropský rekord. Unijní limit pro rok 2013 je tříprocentní.

Irská úsporná opatření začínají komplikovat i rozdílné názory politiků na řešení situace země. „Začátkem roku 2011 chceme uspořádat předčasné volby, ale nejdřív se pokusíme o schválení rozpočtu,“ řekl premiér Brian Cowen s nadějí, že rozpočet bude 7. prosince schválen, aby mohla být čerpána evropská finanční pomoc.

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor’s snížila Irsku rating a zařadila ho do režimu pozorování s negativním výhledem. Snížení irské známky vrhlo ovšem stín i na další irské státní instituce, jejichž hodnocení závisí na hodnocení země.

***

ZADLUŽENÍ ZEMÍ EU

(Podíl na HDP v procentech)

Velká Británie -11,4

Nizozemsko -5,4

Irsko -14,4

Lucembursko -0,7

Belgie -6,0

Dánsko -2,7

Švédsko -0,9

Finsko -2,5

Lotyšsko -10,2

Estonsko -1,7

Litva -9,2

Polsko -7,2

Česká republika -5,8

Slovensko -7,9

Maďarsko -4,4

Rumunsko -8,6

Portugalsko -9,3

Španělsko -11,1

Rakousko -3,5

Malta -3,8

Itálie -5,3

Slovinsko -5,8

Řecko -15,4

Kypr -6,0

Bulharsko -4,7

Autor: