Isinbajevová odčinila blamáž rekordem

CURYCH Ruská tyčkařka Jelena Isinbajevová dokázala, že její selhání na mistrovství světa v Berlíně byl jen chvilkovým zaváháním.

Na atletickém mítinku Zlaté ligy v Curychu totiž skočila hned na první pokus 506 cm a o jeden centimetr překonala vlastní světový rekord z loňských olympijských her v Pekingu. Zároveň si tak udržela neporazitelnost a šanci na podíl z milionového jackpotu. Její světový rekord byl sedmadvacátý v kariéře.

„V Berlíně jsem měla jen tři pokusy, takže jsem dnes byla čerstvá. To je neuvěřitelné, bláznivé,“ radovala se staronová světová rekordmanka Isinbajevová.

Vítěznou sérii bez problémů v předposledním závodu seriálu uhájili i americká čtyřstovkařka Sanya Richardsová a vytrvalec Kenenisa Bekele z Etiopie, jenž vyhrál závod na 5000 metrů v letošním světovém maximu 12:52,32.

Vyhrál opět i famózní jamajský sprinter Usain Bolt, ale v Curychu měl zdatného soupeře v krajanu Asafovi Powellovi. V běhu na 100 metrů se světovému rekordmanovi nepovedl start a jeho předchůdce na prvním místě tabulek Powell vedl až do šedesáti metrů.

Dlouhý krok Bolta však znamenal zrychlení a výsledný čas 9,81 sekundy. Trojnásobný mistr světa z Berlína závěr lehce vypustil, stejně jako Powell, který dosáhl času 9,88 sekundy.

„Byl to docela těsný závod,“ poznamenal Bolt, jenž na MS vyhrál oba nejkratší sprinty ve světovém rekordu. „Zůstal jsem sedět na startu a v průběhu závodu jsem cítil trochu únavu. Když to všechno sečtete, ten čas nebyl tak špatný,“ dodal muž, jenž v Berlíně posunul hranici lidských možností na 9,58.

Svobodovi se závod nepovedl Překážkář Petr Svoboda, šestý muž z mistrovství světa v Berlíně, skončil osmý v devítičlenném běhu. Český rekordman zaběhl čas 13,43 sekundy a porazil ve stejném čase Američana Ariese Merritta.

Nedosáhl tak svého cíle, kterým bylo stát se v Curychu nejrychlejším Evropanem. Brit William Sharman byl o šest setin rychlejší a skončil šestý. Nejlepší byl Jamajčan Dwight Thomas, který zaběhl národní rekord 13,16 sekundy.

„Byl to nepovedený závod, měl jsem špatnou reakci, navíc mě praštil nad třetí překážkou rukou Merritt,“ řekl České televizi Svoboda.

Svobodu teď čeká rychlý přesun do Jablonce, kde se dnes zúčastní mistrovství republiky družstev. V pondělí bude závodit v Záhřebu a body pro Světové atletické finále bude sbírat i za týden na posledním mítinku Zlaté ligy v Bruselu.