Středa 19. ledna 2022, svátek má Doubravka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Isinbajevová: Tohle je jenom začátek

Česko

ŘÍM/PRAHA Nezvykle dlouho trvalo tyčkařce Jeleně Isinbajevové, než znovu překonala svůj vlastní světový rekord. Je to téměř tři roky, co stanovila ten předposlední, až v pátek na mítinku v Římě zlepšila světové maximum po čtrnácté a stanovila tak nový nejlepší výkon na značce 503 centimetrů.

„Nebyla jsem ani blízko laťky, byla jsem mnohem výš,“ poznamenala rodačka z Volgogradu. „Tohle je jenom začátek,“ dodala s úsměvem. Poté, co šestadvacetiletá tyčkařka během dvou let třináctkrát vylepšila světový rekord, se čekalo, že v tomto zdrcujícím tempu bude pokračovat. Na mistrovství světa v atletice v roce 2005 jako první a zatím jediná žena překonala magickou hranici pět metrů, když skočila 501 centimetrů. Od té doby ale olympijská vítězka z Atén dominovala závodům i s nižšími výškami.

Sice se několikrát pokoušela překonat laťku ve výšce 502 centimetrů, nikdy se jí to nepodařilo. Spolu s trenérem Vitalijem Petrovem se dohodli, že se tentokrát pokusí vylepšit rekord rovnou o dva centimetry. Nový světový rekord má hodnotu 503 centimetrů Ruská závodnice byla o to spokojenější, že se jí tento výsledek povedl právě v Římě. „Mým cílem bylo překonat světový rekord. V Římě jsou skvělé podmínky a publikum je fantastické, chtěla jsem pro něj něco udělat,“ vysvětlila.

Isinbajevovou vyprovokovala ke skvělému výkonu i média, která označila její kralování za ukončené. Na tyčkařské scéně se totiž objevila šestadvacetiletá Američanka Jennifer Stuczynská, která tento měsíc skočila 492.

„Možná jsem více soustředěná a víc naštvaná. Každý začal říkat, že je tu nová hvězda, a to mě dost rozzlobilo,“ popsala.

V Římě ale cítila, že její skoky snad už nemohou být lepší. „Jindy se dívám na televizi a nelíbí se mi moje technika. Ale dneska jsem se prostě milovala. Cítila jsem se jako stará Jelena. Bylo to tak snadné, nezdálo se to neuvěřitelně vysoko,“ zářila nadšením.

Isinbajevová tak umlčela všechny kritiky a před olympijskými hrami v Pekingu je jasnou favoritkou na zlato. Její výkon ocenila i česká tyčkařka Kateřina Baďurová, která bude v Pekingu usilovat o jednu ze zbylých medailí. „Je to sakra výška i spousta chlapů s tím má problémy.“

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!