Úterý 30. listopadu 2021, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Islamista z Česka byl neověřenou informací. Neměla jsem to říkat, kaje se Jourová

Česko

  20:15
PRAHA/BRUSEL - Eurokomisařka Věra Jourová vypustila do světa neověřenou informaci. Minulý týden vyvolala rozruch, když sdělila, že v řadách Islámského státu bojuje osoba z Česka. Od koho zprávu měla, ale neprozradila. Jourová slibuje, že se už k podobným záležitostem vyjadřovat nebude.

Kandidátka české vlády na eurokomisařku Věra Jourová. foto: MAFRA - Dan Materna

„Neměla jsem o tom informovat veřejnost. Měla jsem si to nechat ověřit českou stranou. Bylo to v rovině podezření a nebyla to ověřená informace,“ přiznala Jourová serveru Lidovky.cz.

V budoucnu o takových věcech už nebude nic říkat. „Není to moje agenda. Mám na starost spravedlnost a tohle je spíš otázka bezpečnosti. Bude o tom zpravovat ten, kdo je k tomu kompetentní,“ podotkla.

Informaci Jourová dostala díky pracovním kontaktům. „Nebylo to z české strany,“ prozradila.

Zda v Sýrii bojoval pod černou vlajkou islamistů český občan, prověřovalo i ministerstvo vnitra. „Ministr vnitra Milan Chovanec mi řekl, že to podezření prověřují, ale potvrdit ho prý nemohou,“ sdělila eurokomisařka.

Jourová o Čechovi ve službách Islámského státu mluvila minulý týden, v rozhovoru pro Český rozhlas - Radiožurnál. Krátce po odvysílání sdělil Chovanec serveru Lidovky.cz, že se nejedná o potvrzenou informaci. Spekulaci vyvrátil také na svém Twitteru i ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.

České úřady podobné informace prověřovaly už koncem minulého roku. Tehdy se podle informací LN ukázalo, že si Kurdové, od nichž zpráva pocházela, pravděpodobně spletli Čecha s Čečenci.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...