20. dubna 2015 20:15 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Islamista z Česka byl neověřenou informací. Neměla jsem to říkat, kaje se Jourová

Kandidátka české vlády na eurokomisařku Věra Jourová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kandidátka české vlády na eurokomisařku Věra Jourová. | foto: MAFRA - Dan Materna

PRAHA/BRUSEL Eurokomisařka Věra Jourová vypustila do světa neověřenou informaci. Minulý týden vyvolala rozruch, když sdělila, že v řadách Islámského státu bojuje osoba z Česka. Od koho zprávu měla, ale neprozradila. Jourová slibuje, že se už k podobným záležitostem vyjadřovat nebude.

„Neměla jsem o tom informovat veřejnost. Měla jsem si to nechat ověřit českou stranou. Bylo to v rovině podezření a nebyla to ověřená informace,“ přiznala Jourová serveru Lidovky.cz.

V budoucnu o takových věcech už nebude nic říkat. „Není to moje agenda. Mám na starost spravedlnost a tohle je spíš otázka bezpečnosti. Bude o tom zpravovat ten, kdo je k tomu kompetentní,“ podotkla.

Informaci Jourová dostala díky pracovním kontaktům. „Nebylo to z české strany,“ prozradila.

Zda v Sýrii bojoval pod černou vlajkou islamistů český občan, prověřovalo i ministerstvo vnitra. „Ministr vnitra Milan Chovanec mi řekl, že to podezření prověřují, ale potvrdit ho prý nemohou,“ sdělila eurokomisařka.

Jourová o Čechovi ve službách Islámského státu mluvila minulý týden, v rozhovoru pro Český rozhlas - Radiožurnál. Krátce po odvysílání sdělil Chovanec serveru Lidovky.cz, že se nejedná o potvrzenou informaci. Spekulaci vyvrátil také na svém Twitteru i ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.

České úřady podobné informace prověřovaly už koncem minulého roku. Tehdy se podle informací LN ukázalo, že si Kurdové, od nichž zpráva pocházela, pravděpodobně spletli Čecha s Čečenci.

jzlJakub Zelenka