Středa 17. července 2024, svátek má Martina
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Po nehodě na Islandu zůstává šest Čechů v nemocnici, dva jsou v umělém spánku

ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Profimedia.cz

Po páteční nehodě autobusu s českými turisty na Islandu zůstává šest klientů pojišťovny Uniqa v tamní nemocnici, z toho tři jsou stále na jednotce intenzivní péče, z nich dva v umělém spánku. Řekla to Eva Svobodová, mluvčí Uniqa, u které bylo pojištěno 15 z 20 účastníků zájezdu. Při nehodě se zranilo 12 lidí.
  15:17

„Aktuálně evidujeme ještě šest hospitalizovaných klientů. Tři klienti jsou momentálně na jednotce intenzivní péče, z toho dva se nachází ve velmi těžkém stavu a v umělém spánku. Další dvě klientky jsou hospitalizované na standardním oddělení. Poslední je průvodce zájezdu, který je také hospitalizovaný na standardním oddělení,“ uvedla Svobodová.

Zranění mají podle ní nejčastěji zlomená žebra, pneumotorax a poškozené obratle. Tři další klienti zůstávají v místě jako opatrovníci svých blízkých. Všichni tři byli také vyšetřeni v nemocnici a následně propuštěni. Náklady na jejich ubytování a následnou dopravu do ČR se budou hradit z cestovního pojištění. Dalších šest klientů bylo ošetřeno a odletělo v plánovaném termínu odjezdu ze zájezdu domů.

S klienty, kteří jsou v místě, je asistence Uniqa v pravidelném kontaktu, komunikuje rovněž s konzulárním úřadem a nemocnicemi, ve kterých se klienti nachází. Náklady na hospitalizaci a léčbu, které jsou vynakládány po dohodě s asistenci, kryje rovněž pojištění, podotkla Svobodová.

Zatím se podle mluvčí nelze vyjádřit k termínu a podobě repatriace klientů, jež bude hrazena rovněž z pojištění. „To bude záležet na dalším vývoji jejich stavu. Od nemocnic žádáme průběžnou aktualizaci a lékařské informace, abychom věděli, jakou další asistenci budeme moct poskytnout,“ dodala.

V autobusu Tatrabus CK Adventura cestovalo v pátek 20 českých turistů s českým průvodcem a řidičem. Vůz havaroval na silnici mezi městy Akureyri a Skagaströnd před 17:00 místního času. Podle islandských médií mohl kolizi způsobit rozteklý asfalt, který se rozpustil vlivem vysokých teplot. Zranění byli převezeni do nemocnic v Reykjavíku a Akureyri. Některé přepravil vrtulník.

Autoři: ,