Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Ištvan ke kauze Nagyová: Intimní rozhovory ve spise nebudou

Česko

  6:00aktualizováno  16:26
Nikoho ve vazbě nedusíme, říká olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan v rozhovoru pro server Lidovky.cz. Ohradil se tak proti kritice, že vyšetřovatelé zbytečně drží za mřížemi aktéry kauzy kolem pobočnice Petra Nečase Jany Nagyové. Současně slíbil, že se ve spise neobjeví jejich intimní rozhovory. Na náznaky důvěrností narazili poslanci z imunitního výboru, když studovali podklady pro vydání Petra Nečase.

Ivo Ištvan po výslechu expremiéra Nečase. foto: MAFRA - Petr Topič

Lidovky.cz: Můžete dát ruku do ohně za to, že intimní pasáže z odposlechů neuniknou na veřejnost?
D
eklaroval jsem, že se snažíme zasahovat do práv osob účastných v této kauze v minimální míře. Proto také, pokud takové odposlechy vůbec existují, nejsou v těch rozhodnutích zmiňovány nebo nebyly nikomu předloženy. Takže z toho je zřejmé, že se snažíme ty lidi maximálně ochránit. Nevěřím tomu, že by ty odposlechy, pokud tedy existují, mohly uniknout. A nevěřím tomu, že by odposlechy takové povahy, které by neměly žádný vztah k věci, nějaký seriozní novinář publikoval.

Lidovky.cz: Máme tady bulvární média a tohle je bude zajímat.
To mi nepřísluší hodnotit.

Lidovky.cz: Důležité bude, zda se objeví později ve spise, do něhož budou mít přístup advokáti?
Ve spise se objeví všechno, co bude mít nějakou relevanci k projednávané věci.

Nečas přiznal vztah s Nagyovou

Jana Nagyová a Petr Nečas.

V sobotním rozhovoru pro Právo expremiér Petr Nečas vůbec poprvé připustil, že má s bývalou šéfkou svého kabinetu Janou Nagyovou poměr. "Je to pevný vztah a jednoznačně s ním počítám i do budoucnosti. A také za ní jednoznačně stojím," řekl mimo jiné expremiér. Více čtěte ZDE.

Lidovky.cz: Nebude těžké hledat hranici, co je relevantní a co ne? Zda osobní komunikace Nečas – Nagyová nedokreslí situaci? Zvlášť když jste poslancům do imunitního výboru napsali, že  Nečas byl Nagyovou naveden.
Tady nebudu spekulovat. Znovu zopakuji, že jednou z našich rolí je ty lidi i chránit. Budeme pečlivě vážit všechno, co do spisu vložíme.

Lidovky.cz: Expremiér Nečas se nechal slyšet, že obviněné chcete ve vazbě podusit. Že budete rozšiřovat okruh vyslýchaných.
Nevím, co pan Nečas říkal. Já bych ale zcela zásadně odmítl, že někoho chceme podusit. Tuto rétoriku odmítám. Žijeme v právním státě, každý má právo požádat o propuštění z vazby. Vazební řízení je tak komplikované a dává takové množství opravných prostředků osobám omezeným na svobodě, že to podle mého názoru nemá obdoby v řadě evropských států. Že by tady byl prostor tvrdit, že někdo někoho dusí, tak to je z podstaty věci naprosto vyloučené.

Ke konci minulého týdne jsme provedli osmadvacet výslechů. Opravdu to někomu přijde málo? K dalším pěti úkonům nedošlo. Sami jste psali, že jeden výslech nebyl proveden, protože advokát má dovolenou. A přitom předtím vykřikoval cosi o tom, že jeho klient stále nebyl vyslechnut. Teď se možná směje v Chorvatsku, zatímco jeho klient čeká ve vazbě, než se navrátí.

Na příštích čtrnáct dní máme naplánováno dvanáct třináct úkonů. Jsme schopni kdykoliv doložit, proč a jak jsme postupovali. Nemáme z toho žádnou obavu, máme čisté svědomí.

Ivo IŠTVAN

  • Narodil v roce 1965. Před nástupem do funkcí působil na Okresním státním zastupitelství Brno-venkov. 
  • Do čela olomouckého vrchního státního zástupce se dostal v roce 1997. O deset let později ho na návrh Renaty Vesecké odvolal ministr Jiří Pospíšil kvůli jeho kritice postupů části justice v případě Jiřího Čunka
  • Po odvolání nastoupil na pobočku zastupitelství do Brna. Kvůli sesazení se soudil a vyhrál. Do funkce se vrátil začátkem roku 2011.
  • Místo Iva Ištvana patří k těm, která zaniknou při chystané reformě státních zastupitelství. Návrh počítá s tím, že nejzávažnější případy z celé ČR má řešit speciální útvar ve středních Čechách.

Lidovky.cz: Proč jste si na pátek pozvali Petra Nečase, když jej nemůžete obvinit? (rozhovor vznikal ještě před pátečním výslechem Petra Nečase).
Je samozřejmě logické, že pokud někdo - a to dokonce veřejně a naléhavě - tvrdí, že má relevantní informace o fungování svého úřadu, tak jej musíme vyslechnout. Mohl nám to napsat, my bychom se tím pečlivě zabývali. Jelikož tak neučinil, tak ať nám tedy řekne, co o věci ví. Uvidíme, jak budeme postupovat dál.

Lidovky.cz: Je to přece zbytečné. Stačilo si počkat, až bude zbavený imunity, vyslechnout jej a pak obvinit.
Nevím, jestli je to nyní zbytečné. My samozřejmě pana Nečase potřebujeme vyslechnout. Bylo by od nás neodpovědné, abychom čekali na výsledek nějakého procesu (o zbavení imunity, pozn. red) a ty lidi drželi ve vazbě a říkali: My vás nepustíme, protože oni tam ještě rokují.

Lidovky.cz: Advokáti trojice takzvaných rebelů ODS tvrdí, že vazba u jejich klientů nedává smysl. Už jednou je kvůli trafikám vyšetřovali. Kdyby chtěli někoho ovlivňovat, udělali by to už tenkrát.
Ano, oni na výslechu byli, nepochybně něco říkali. Ale říkali to v okamžiku, kdy nevěděli, že zde běží jiné vyšetřování. Nebyli konfrontováni s odposlechy, to je zcela jiná situace.

Druhou část rozhovoru najdete na serveru Lidovky.cz v neděli ráno.

Razie, která vedla k pádu vlády

  • Policie provedla 13. června rozsáhlou razii. Zasahovala na Úřadu vlády, na pražském magistrátu, v Lesích ČR, ve firmě Kardio Port a provedla přes 30 domovních prohlídek, mimo jiné u šéfky Nečasova kabinetu Jany Nagyové, kmotrů Ivo Rittiga a Romana Janouška či někdejšího žalobce z pražského vrchního státního zastupitelství Libora Grygárka. ČTĚTE ZDE:
  • Policie zatkla 8 lidí: Janu Nagyovou, vedoucího Úřadu vlády Lubomíra Poula (toho jako jediného neobvinila), bývalé poslance ODS Petra Tluchoře, Ivana Fuksu, bývalého náměstka na ministerstvu zemědělství Romana Bočka, bývalého šéfa Vojenského zpravodajství Ondreje Páleníka, jeho nástupce ve funkci ředitele VZ Milana Kovandu a zpravodajce Jana Pohůnka. Vyšetřovatelům unikl další exposlanec ODS Marek Šnajdr, který se ale sám přihlásil na policii v pátek a byl také zadržen. SOUHRN DNE ČTĚTE ZDE:
  • Policie zabavila množství dokumentů a také až 150 milionů korun (nezveřejnila, v jaké měně) a desítky kilogramů zlata.
Policisté odvážejí obžalovanou Janu Nagyovou z oddělení na Masné ulici v Ostravě k Okresnímu soudu v Ostravě Porubě
  • Policie viní Janu Nagyovou, že zneužila tajnou službu ke sledování tří osob včetně Nečasovy ženy Radky, s niž se premiér rozvádí. Ze zneužití pravomoci veřejného činitele viní vedle ní i Páleníka, Kovandu a Pohůnka, kteří sledování posvětili. ČTĚTE ZDE:
    Nagyovou obvinila policie i z korupce. Měla organizovat uplácení Tluchoře, Fuksy a Šnajdra, prostředníkem měl být Boček. ČTĚTE ZDE:
    Naopak Rittiga, Janouška, bývalého šéfa odboru městského investora Jiřího Tomana či vlivného člena ODS Tomáše Hrdličku, o nichž se mluví v usnesení o trestním stíhání Nagyové, policie nezadržela, nevyslechla, ani neobvinila. Rittig, Janoušek a Hrdlička byli v době razie v zahraničí. SOUHRN DNE ZDE:
  • Soud poslal do vazby sedm obviněných: Nagyovou, Tluchoře, Fuksu, Šnajdra, Bočka, Páleníka a Pohůnka. Kovanda se doznal a soud ho ponechal na svobodě. SOUHRN DNE ZDE:
  • V neděli 16. června večer ohlašuje premiér Petr Nečas demisi. Končí s ním celá vláda. VÍCE ZDE:

PAMÁTKY TÁBOR, s.r.o.
Přípravář staveb/rozpočtář

PAMÁTKY TÁBOR, s.r.o.
Jihočeský kraj
nabízený plat: 40 000 - 50 000 Kč