Úterý 24. listopadu 2020svátek má Emílie 4 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Ištvan: Ústavní soud zúžil výrokem beztrestnost poslanců. Bude to vodítko

Finále kauzy Nagyová? Obžaloba bude v horizontu dnů, tvrdí Ištvan | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Finále kauzy Nagyová? Obžaloba bude v horizontu dnů, tvrdí Ištvan | foto: MAFRA - Michal Růžička

PRAHA Státní zástupce Ivo Ištvan ve čtvrtek řekl, že nedávné rozhodnutí Ústavního soudu, kterým zúžil beztrestnost výroků poslanců může být vodítkem pro podobné případy. Kauzu třech exposlanců ODS dříve obviněných z toho, že přijali funkce ve firmách jako úplatek, tím ale nelze zvrátit.

Nejvyšší soud obviněné exposlance vyňal kvůli indemnitě z pravomoci policie a rozhodnutí je pravomocné. Závěr Ištvana vyplývá z analýzy státního zastupitelství, na kterou upozornil server Neovlivni.cz.

Závěr žalobce Vrchního státního zastupitelství v Olomouci Ivo Ištvana bylo možné očekávat, protože právní nález Ústavního soudu (ÚS) nemá zpětné účinky. Ištvan řekl, že verdikt Nejvyššího soudu (NS) nelze napadnout. 

„Rozhodnutí není právně dotčeno,“ dodal. Dříve uvedl, že rozklad ÚS k rozsahu poslanecké imunity dává žalobcům za pravdu a chtěl analýzu, zda je možné obnovit jejich stíhání. Případ je ale prý právně značně složitý.

Ústupek za lukrativní pozice

Kauza se týká tří bývalých poslanců Marka Šnajdra, Ivana Fuksy a Petra Tluchoře. Jedná se o jeden případů kolem někdejší ředitelky kabinetu premiéra Jany Nagyové (nyní Nečasové), které vedly v roce 2013 k pádu vlády Petra Nečase. 

Začal v roce 2012, kdy se vládní koalici nepodařilo ve Sněmovně zvrátit senátní veto takzvaného stabilizačního balíčku daňových změn. Kromě opozice hlasovalo proti i šest poslanců ODS. Mezi nimi byli i Šnajdr, Fuksa a Tluchoř, kteří později složili poslanecké mandáty, a tím umožnili schválení balíčku. Šnajdr a Fuksa vzápětí dostali lukrativní pozice ve státním Čepru a Českém Aeroholdingu.

Odškodné a omluva

Trojice bývalých poslanců byla zadržena a skončila ve vazbě. Nejvyšší soud ale dospěl k závěru, že kvůli poslanecké indemnitě jsou vyňati z pravomoci orgánů činných v trestním řízení a nelze je trestně stíhat. Poslanci dostanou statisícové odškodné a stát se jim letos v dubnu veřejně omluvil.

ÚS: Beztrestnost netýká veřejné komunikace

Nález ÚS z konce června se týkal jiného případu, vztahoval se ale také k beztrestnosti poslanců. Ta se podle soudců týká jen jejich projevů k ostatním zákonodárcům, například při schůzích Sněmovny a jejích orgánů. Výroky v kuloárech, na internetu, sociálních sítích nebo pro televizi nepokrývá, a to ani když jsou vysloveny v Parlamentu.

Ústavní soud se tak vymezil vůči starším verdiktům Nejvyššího soudu, který takzvanou poslaneckou indemnitu, tedy beztrestnost poslance či senátora za jeho výroky a projevy, vykládal šíře.

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

OVĚŘENO: Jak nám chutnaly krémové špičky?
OVĚŘENO: Jak nám chutnaly krémové špičky?

Testovali jsme plundrové špičky.