Pátek 30. října 2020svátek má Tadeáš 4 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Ištvan se nevzdává, v návrhu doplní místa, kde se dohadovaly trafiky

Ivo Ištvan | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ivo Ištvan | foto: Tomáš Krist, MAFRA

PRAHA Žalobci v kauze politické korupce sázejí po propuštění tria exposlanců ODS na jedinou kartu. Usilovně se snaží zjistit konkrétní místa, kde Ivan Fuksa, Marek Šnajdr, Petr Tluchoř a expremiér Petr Nečas o trafikách jednali. "Jednání znovu popíšeme ve vztahu k novým lokacím," odhaluje směr dalšího vyšetřování olomoucký zástupce Ivo Ištvan v rozhovoru pro server Lidovky.cz.

Zvrat v kauze Nagyová:

Lidovky.cz: Jaký bude v tuto chvíli váš další postup?
Budeme se zabývat rozsahem, v jakém jsou exposlanci vyňati z působnosti orgánů činných v trestním řízení. Budeme zkoumat, jestli rozhodnutí Nejvyššího soudu máme chápat tak, že jsou vyňati i pro jednání, kterého se dopustili mimo sněmovnu. Protože pokud by tomu tak bylo, pak by jejich další stíhání nebylo možné, ale současně by takovýto výklad soudu vybočoval ze stávající judikatury, která byla prezentována v kauze Bárta - Škárka. Tam se uvádí, že vynětí se vztahuje jen na jednání na půdě sněmovny. Ve spisovém materiálu, který jsme Poslanecké sněmovně předložili, je zřejmé, že minimálně část jednání probíhala mimo půdu sněmovny.

Lidovky.cz: Klíčové pro vás tedy bude dohledat, kde ta jednání probíhala.
Ve spisovém materiálu jsou na to odkazy. Budeme také analyzovat, kdy probíhala zbývající jednání. Podle této analýzy bychom požádali Nejvyšší soud o rozhodnutí, zda i pro jednání mimo sněmovnu jsou pánové vyňati z působnosti orgánů činných v trestním řízení.

Zlomové usnesení

  • Proč pustil Nejvyšší soud trafikanty:

Dokument: přečtěte si klíčové pasáže usnesení

  • Jak na Nejvyšší soud reagoval Ištvan:

Ištvan stahuje žádost o vydání Nečase, zkoumá rozsah imunity

Jak na usnesení reagoval Miroslav Kalousek a Petr Nečas:

Pokud je Ištvan čestný muž, měl by rezignovat, říká Nečas

  • První reakce propuštěných trafikantů:

Fuksa, Šnajdr a Tluchoř. Všichni poděkovali i dozorcům

  • Otázky a odpovědi: Pomohl Nejvyšší soud i Nagyové a Bočkovi

Stručně a přehledně: komu Nejvyšší soud pomohl a komu ne

Lidovky.cz: V původním návrhu jste místa všech schůzek neuvedli. Neznali jste je?
Budeme analyzovat konkrétní lokace, kde schůzky probíhaly, a pak, pokud to Nejvyššímu soudu nebylo dostatečně jasné, tak to ozřejmíme novým návrhem, kde to jednání znovu popíšeme ve vztahu k novým lokacím. Pak soud požádáme, jestli v tomto rozsahu jsou dotyční vyňati, nebo ne.

Lidovky.cz: Stejná věc vás bude zajímat také v případu expremiéra Petra Nečase?
Pro něj platí totéž, co pro stíhané poslance.

Lidovky.cz: V harmonogramu dalších výslechů, kterým jste ostravskému soudu doplňovali žádost o vazbu obviněných, jsou uvedeni především svědci, kteří se vztahují k případu politické korupce. Například dozorčí rada společnosti Čepro, devět členů statutárních orgánů Českého aeroholdingu a další. Plán výslechů se nemění?
Na tom plánu se nemění vůbec nic, protože stíhání dosud pokračuje a zejména i ve vztahu k paní Janě Nagyové a panu Romanu Bočkovi. Samozřejmě vyšetřování pokračuje podle plánu s maximálním urychlením.

Lidovky.cz: Úterní rozhodnutí soudu bylo doručeno poněkud nestandardně, po skončení pracovní doby, pouze jedna strana a faxem.
Mám informaci, že v úterý byly nějaké výpadky v sítí ministerstva spravedlnosti, což se čas od času stává. Nechci to komentovat, jestli to byla ta příčina.

Benešová Ištvana neodvolá

Mediální vzkazy pana Petra Nečase považuje ministryně spravedlnosti za politické výzvy, které nepatří do právního státu.

Expremiér Petr Nečas sdělil médiím, že po výroku Nejvyššího soudu ve věci údajného podplácení tří exposlanců ODS musí ministryně spravedlnosti Marie Benešová okamžitě podat návrh na kárné řízení s olomouckými státními zástupci Ivem Ištvánem a Rostislavem Bajgerem.

„V žádném případě nehodlám přistupovat k unáhleným rozhodnutím, a to ani na základě současného rozhodnutí Nejvyššího soudu, se kterým jsem zatím neměla možnost se seznámit.  Věc musí přezkoumat v rámci dohledu a druhé instance Nejvyšší státní zastupitelství, které má právo posuzovat práci Vrchního státního zastupitelství v Olomouci. To se zatím nestalo, počkám si na vyjádření názoru pana nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana,“ upřesnila svůj postoj ministryně Marie Benešová.

"Myslím, že je to extenzivně posunováno někam do absurdna a k této otázce by se měl vyjádřit hlavně Ústavní soud. K té výzvě, abych okamžitě konala, musím říci, že žijeme v právním státě a je absurdní, abych někoho šikanovala pro právní názor. To odmítám a nikdy to dělat nebudu. Na řadě je nejvyšší státní zástupce jako druhá instance. Musí vykonat dohled. A pokud vím, leží jim tam stížnost proti sdělení obvinění, o které budou rozhodovat. Počkám si na vývoj té kauzy a pak se uvidí. Žádná zbrklá rozhodnutí nebudu přijímat. V žádném případě nebudu zahajovat kárné řízení, toto je politický nátlak," řekl LN Benešová.

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Jošihide Suga se stal japonským premiérem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jošihide Suga se stal japonským premiérem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Jošihide Suga se stal japonským premiérem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...