Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Ištvanovi žalobci vyšetřují i bývalého Kalouskova muže Cícera

Česko

  19:03
PRAHA - Olomoučtí žalobci pod vedením Ivo Ištvana se při rozkrývání klientelistické sítě kolem Romana Janouška a Ivo Rittiga intenzivně zabývají také rolí bývalého šéfa klíčového Finančně analytického útvaru ministerstva financí Milana Cícera.

Milan Cícer foto: MAFRA - Michal Růžička

Informaci přinesl deník Právo s tím, že právě Cícer měl podle vyšetřovatelů v době svého působení v čele FAÚ (2009 až 2014) aktivně docházet za Janouškem do jeho kanceláře v centru Prahy.

ČTĚTE TAKÉ:

O tom, že se vrchní státní zastupitelství v Olomouci o Cícera zajímá, psal již v červnu 2013 server Česká pozice, když upozornil na to, že Ištvánovi žalobci obeslali banky na území České republiky, aby v rámci trestního řízení poskytly reference na některé osoby a společnosti. Na prvním místě tohoto seznamu (kvůli abecednímu pořadí)  byl tehdejší ředitel FAÚ ministerstva financí Milan Cícer, který patřil  do okruhu nejbližších spolupracovníků exministra Miroslava Kalouska. Na seznamu se údajně nachází přibližně 20 fyzických osob a asi stejný počet společností (Více ZDE).

 Sám Cícer nechtěl probíhající šetření jakkoliv komentovat, nicméně potvrdil, že už byl v této věci vyslýchán. „Byl jsem na podání vysvětlení, více se k tomu ale nebudu vyjadřovat,“ řekl Právu Cícer.

Citlivé zprávy z jím řízeného útvaru dostával na svůj stůl někdejší vlivný náměstek pražského vrchního státního zastupitelství Libor Grygárek, u jehož vazeb na Janouška celé vyšetřování tzv. kauzy Nagyová začalo.

Kauza Nagyová

Kauza Nagyová se týká údajného podplacení tří exposlanců ODS výměnou za složení mandátu. Exposlance ale Nejvyšší soud vyňal z pravomoci orgánů činných v trestním řízení. Další částí případu je údajné zneužití Vojenského zpravodajství ke sledování zaměstnanců úřadu vlády a manželky expremiéra Petra Nečase (ODS).

Kriminalisté se k oběma případům dostali na základě prověřování podezření na údajnou zločineckou skupinu složenou z podnikatelů a lobbistů, která se údajně dopouštěla korupce při veřejných zakázkách a praní špinavých peněz.

Kromě Rittigova jména se v policejních dokumentech objevuje v souvislosti s touto údajnou skupinou i jméno kontroverzního podnikatele Romana Janouška, komunálního politika Tomáše Hrdličky či exšéfa stavebních zakázek na pražském magistrátu Jiřího Tomana.

Autor: