Plán stanoví sérii rozpočtových škrtů, které mají vést k ozdravení státních financí.
Berlusconi je označil za „nezbytné oběti“.
Podle tohoto plánu mají být na tři roky zmrazeny mzdy státních úředníků, o deset procent snížen rozpočet ministerstev a sníženy další státní náklady a má být posílen boj proti daňovým únikům.
Opatření se týkají let 2011 a 2012 a mají Římu umožnit snížit státní deficit z loňských 5,3 procenta hrubého domácího produktu na 2,7 procenta hrubého domácího produktu v roce 2012. Plán vláda přijala letos v květnu, kdy eurozóna žila obavami z rozšíření řecké finanční krize. Má uklidnit trhy v době, kdy má Itálie jeden z nejvyšších státních dluhů na světě, který letos dosáhne 118,4 procenta hrubého domácího produktu.
Plán podle Berlusconiho uchrání Itálii před finančními spekulacemi a nedovolí jí skončit jako Řecko. Šéf vlády nicméně musel spojit hlasování o plánu s vyjádřením důvěry své vládě.
Plán byl schválen přesto, že ho kritizovala opozice a bouří se proti němu regiony. Ty tvrdí, že nebudou schopny zajišťovat některé své služby, zejména sociální a dopravní. Regiony mají během dvou let uspořit 8,5 miliardy eur (asi 213 miliard korun). S plánem vyjádřili nespokojenost soudci, úředníci a lékaři ve státním zdravotnictví. V pondělí proti plánu stávkovali dokonce italští diplomaté a ministr zahraničí Franco Frattini označil některé jeho části za absurdní. Největší odborový svaz v zemi, Italská všeobecná konfederace práce (CGIL), uspořádal v neděli proti plánu generální stávku. Další odbory však neprotestovaly.
Rozdělení odborářů umožnilo zároveň přijetí opatření umožňujících postupně zvyšovat důchodový věk, a to o tři roky do roku 2050. Navíc umírněnější odborové organizace UIL a CISL tato opatření schvalují.
Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání
Regionální mutace| Lidové noviny - Morava