130 let

Italská vláda nedostala důvěru, Prodi podal demisi

Česko

Podle pozorovatelů spěje Itálie k předčasným volbám. Prodi vede již 61. vládu od konce druhé světové války.

ŘÍM/PRAHA Italská vláda levého středu premiéra Romana Prodiho včera prohrála svůj boj o přežití. Římští senátoři totiž kabinetu vyslovili nedůvěru. Prodi ještě včera večer podal demisi do rukou prezidenta Giorgia Napolitana. Ten odstupujícího premiéra vzápětí požádal, aby nadále řídil kabinet, než se vládní krize vyřeší.

Prezident Napolitano nyní bude muset rozhodnout, zda vyhlásí předčasné parlamentní volby, anebo zda pověří některého z politiků úkolem, aby se pokusil zformovat novou vládu. Místní komentáře poukazují na to, že se země nejspíš blíží k předčasným volbám. „Směřujeme rovnou k volbám. A je to velká radost,“ prohlásil jeden z opozičních předáků Gianfranco Fini.

Osmašedesátiletý Prodi stojí v čele již 61. italské vlády od konce druhé světové války. U moci je 20 měsíců a za tu dobu podstoupil úspěšně již přes tři desítky hlasování o důvěře.

Političtí analytici však včerejší prohru v Senátu předpověděli, a to navzdory středečnímu hlasování Poslanecké sněmovny, která jeho koaliční kabinet podpořila. Prodi totiž přišel ve druhé komoře o většinu, když nedávno došlo k roztržce mezi dvěma menšími formacemi jeho koaliční vlády.

Nedávný průzkum veřejného mínění ukázal, že Prodiho vládě nedůvěřují dvě třetiny Italů. Italské deníky včera před klíčovým hlasováním vyšly s titulky jako: „Prodiho poslední bitva“, „Poslední výzva“ nebo „Soudný den“. Žádné servítky si nebral pravicový milánský list Il Libero, který se premiéra prostřednictvím titulní strany přímo zeptal: „Cože, ty tu ještě jsi?“ Je to na prezidentovi Vládní krize vypukla v pondělí, když bývalý ministr spravedlnosti Clemente Mastella, který kvůli vyšetřování své osoby pro podezření z korupce odstoupil minulý týden, prohlásil, že se jeho strana UFDEUR postaví proti Prodiho vládě, dojde-li k hlasování o důvěře.

Lidé kolem Prodiho již dříve uvedli, že v případě předčasného ukončení svého pětiletého mandátu chtějí usilovat o vytvoření přechodné vlády. Pravicová opozice, která je podle průzkumů v čele volebních preferencí, žádá brzké předčasné volby. Rozhodnutí je na prezidentovi. Místní komentátoři většinou soudí, že prezident nejspíš vyhlásí předčasné volby. Ty podle analytiků pravděpodobně usnadní návrat k moci bývalému pravicovému premiérovi Silviu Berlusconimu Odvěký rival Berlusconi Prodi nad Berlusconim zvítězil ve volbách dvakrát. Premiér, kterému političtí odpůrci přezdívají kvůli nedostatku charizmatu jménem měkkého italského salámu „Mortadela“ a jeho zastánci „Profesor“, se v roce 1995 stal předsedou středolevého uskupení „Olivovník“. Tato formace dokázala následující rok ve volbách porazit Silvia Berlusconiho a Prodi se poprvé stal ministerským předsedou. Ve funkci vydržel dva roky, poté se komunisté rozhodli nadále nepodporovat vládu a ta padla, protože jí byla vyslovena nedůvěra v parlamentu.

Berlusconi se se svou stranou Vzhůru, Itálie! (Forza Italia!) do čela italské vlády vrátil v roce 2001. Tato vláda jako první od druhé světové války přežila celé volební období. Berlusconi tak překonal rekord ve vládnutí – v Itálii se totiž od války vystřídalo více než 60 vlád. Prodi pak svého rivala Berlusconiho znovu porazil ve volbách v roce 2006.

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás