ŘÍM Celý svět je zná coby tvůrce nejlepších a nejpopulárnějších jídel na světě. Podle gastronomického průvodce Michelin však italští šéfkuchaři v poslední době ohrožují skvělou kulinářskou reputaci Itálie tím, že se víc než o vaření starají o svoji slávu.
Kritika přichází v momentě, kdy Itálie téměř propadla při hodnocení nejlepších světových restaurací. Pouze pět italských restaurací totiž získalo v novém michelinovském průvodci nejvyšší ocenění - tři hvězdičky. Proti tomu třeba ve Francii bylo třemi hvězdičkami oceněno 26 podniků, v Německu devět, v Japonsku osm a ve Španělsku šest.
Podle redaktora Michelinu Fausta Arrighiho jsou na vině úpadku italské kuchyně místní šéfkuchaři. „Mnoho italských šéfkuchařů si o sobě moc myslí. Jsou totiž pořád v televizi nebo jezdí na soutěže a konference,“ řekl listu The Times.
Arrighi tvrdí, že když inspektoři od Michelinu kontaktovali jednotlivé restaurace, šéfkuchaři často nebyli v kuchyni a chovali se jako „primadony“.
Jeho slova však v Itálii vyvolala bouřlivé protesty. Šéfkuchař a majitel restaurace Gambero Rosso v San Vicenzu v Toskánsku Fulvio Pierangelini tvrdí, že standardy Michelinu jsou „příliš buržoazní“. Podle něj dopadla Itálie špatně, protože si inspektoři myslí, že země postrádá „ekonomickou a morální důležitost“. „Přesto sem (inspektoři) chodí a často jsou užaslí nad úrovní, které jsme dosáhli,“ dodává Pierangelini.
Jeho kolega Gianfranco Vissani, šéfkuchař a majitel restaurace Vissani ve městě Baschi v Umbrii, přiznává, že byl v poslední době víc na pracovních cestách v zahraničí než doma. Podle něj je to však proto, že pro restaurace opravdu vysoké úrovně není v Itálii dost zákazníků, kteří by jim umožnili přežít. Vissani se prý často objevuje v televizi, protože ho to baví. Za protesty šéfkuchařů se postavila i italská média. List La Repubblica napsal, že hodnocení Michelinu je „jedna velká nespravedlnost“.