130 let

Policisté zasahovali 7. března 2019 v sídle Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) v Brně. Ve stejný den byli vyšetřovatelé také v pražských kancelářích společnosti Kapsch, která od roku 2007 v Česku provozuje mýtný systém. V tendru na nového provozovatele mýta po roce 2019 ale zvítězilo konsorcium CzechToll/SkyToll. Společnost Kapsch výsledky tendru napadla, ÚOHS ale platnost smlouvy potvrdil. | foto: ČTK

Ivo Ištvan operuje. Po celém Česku zasahovaly stovky policistů, uzlem kauz je podnikatel Švachula

Česko
  •   9:20aktualizováno  18:07
Praha/Brno - Mnoho lidí se ve čtvrtek neprobudilo do příjemného dne. Na dveře jim zaklepala návštěva vyšetřovatelů Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) pod vedením olomouckého vrchního státního zástupce Ivo Ištvana. Zásah připravovalo 60 pracovních skupin kriminalistů, do akce se tedy zapojilo několik set policistů. Podle serveru Novinky.cz policie podezřívá šéfa Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petra Rafaje i ředitele Kapsch Feixe z korupce.

Mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej uvedl, že útvar provádí úkony ve dvou samostatných trestních věcech. Neupřesnil, která místa zásahů spolu souvisejí. Průsečíkem obou větví celého případu - ÚOHS a brněnských zakázek - má být podle informací LN brněnský podnikatel, politik ANO a člen vedení městské části Brno-střed Jiří Švachula.

V minulém volebním období byl místostarostou klíčového brněnského úřadu, je členem dozorčí rady státního podniku ČD Cargo a sponzoroval ANO. Podle serveru Hlídač státu daroval hnutí v letech 2016 a 2017 celkem 85 tisíc.

Švachula zároveň v rámci antimonopolního úřadu funguje jako člen rozkladové komise pro oblast dohledu nad zadáváním veřejných zakázek v Brně. Švachulu má pojit blízký kontakt s šéfem ÚOHS Petrem Rafajem.

Švachulova advokátka nechtěla zadržení svého klienta komentovat s odvoláním na povinnost mlčenlivosti.

Zásah v Kapschi i sídle ÚOHS

Jak ráno uvedla Česká televize, kriminalisté provedli domovní prohlídku v sídle mýtného gigantu Kapsch. Podle informací LN jde však o mnohem rozsáhlejší operaci, která neprobíhala jen v Praze. Kriminalisté prováděli kontrolu i v sídle ÚOHS. „Nemohu to nijak komentovat,“ uvedl mluvčí úřadu Martin Švanda.

Detektivové se zajímají i o předsedu Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petra Rafaje.

Žalobce olomouckého vrchního státního zastupitelství Petr Šereda pro ČTK potvrdil, že čtvrteční zásah detektivů z NCOZ na několika místech v Česku souvisí s některými veřejnými zakázkami, kterými se zabýval ÚOHS včetně zakázky na mýtný systém. Nikdo dosud nebyl obviněn.

Zásah v Kapschi.
Loga společnosti Kapsch na budově jejího sídla v Praze.

Podle jiného zdroje z úřadu je situace nejhorší, co je možné si představit. Pracovníci mají zákaz vstupu do budov státního úřadu ani nesmí o zásahu komunikovat.

Podle serveru Novinky.cz policie podezírá šéfa ÚOHS i ředitele firmy Kapsch z korupce. Má to vyplývat z příkazu k domovní prohlídce, který má zmiňovat i místopředsedkyni antimonopolního úřadu Evu Kubišovou, a na němž má být uvedeno podezření z trestných činů přijetí úplatku, podplácení a zneužití pravomoci úřední osoby.

Firma Kapsch uvedla, že spolupracuje s policií v prověřované trestní věci a potvrdila, že policie v sídle pracovala. Nikdo nebyl zadržen ani obviněn.

„Generální ředitel společnosti Kapsch Karel Feix byl dnes ráno policií požádán o součinnost v prověřované trestní věci. Vyhověl a poté se přesunuli do sídla společnosti, kde v současné době probíhají úkony trestního řízení,“ uvedl  Šimoník. Kapsch podle něj poskytuje policii maximální součinnost. „Nikdo nebyl obviněn, zadržen či jakkoliv omezen na pohybu,“ podotkl.

„Úkony trestního řízení byly v budově Kapsch ukončeny dnes kolem 17. hodiny. Kapsch policii poskytl veškerou součinnost a tím je pro nás věc skončena,“ konstatoval mluvčí a dodal, že bytu Karla Feixe se žádná razie ani prohledávání netýkalo. „Tam za ním policie pouze ráno přijela, poté ale odjeli činit úkony trestního řízení do budovy Kapsch.“

Policisté zasahovali také ve Správě nemovitostí v Měnínské ulici, která pod radnici spadá. Podle zpravodaje ČTK, který byl na místě, před budovou stál jeden policejní vůz s posádkou. Na dveřích byla informační cedule, že z technických důvodů je zavřeno.

Policisté zasahují v sídle antimonopolního úřadu v Praze.
Policisté zasahují v sídle antimonopolního úřadu v Praze.

Policie se zajímá o Faltýnka, nejspíš v roli svědka

Policie se zajímala i prvního místopředsedu hnutí ANO Jaroslava Faltýnka, který nemá být v roli podezřelého, ale svědka. Faltýnkův advokát Josef Bartončík podle serveru iRozhlas.cz připustil, že policisté si k Faltýnkovi přišli pro dokumenty. „Pokud nějaké úkony trestního řízení probíhají a ony probíhají, naprosto jistě se netýkají žádného podezření vůči panu Faltýnkovi. Ten může být maximálně být v pozici svědka,“ řekl advokát serveru.

Novinářům Faltýnek řekl, že s policií spolupracuje a předal jí dokumenty k mýtu.

Důležitým uzlem čtvrtečního zásahu bylo Brno. Podle podkladů z vyšetřování prověřovali vyšetřovatelé řadu brněnských politiků, lobbistů a úředníků.

„Věřím, že Faltýnek vyjde z celé věci s čistým štítem,“ uvedl premiér Andrej Babiš (ANO). Faltýnek patří k jeho nejbližším spolupracovníkům. Podle předsedy vlády strana ANO dlouhodobě kritizovala fungování mýta za Kapsche. Záležitost se dle Babiše musí vyšetřit.

Na koho se vyšetřovatelé zaměřili

Z materiálů souvisejících s čtvrtečním vyšetřováním vyplývá, že dalším z nich je vlivný brněnský podnikatel iráckého původu Saman El-Talabani. Ten sehrál ústřední roli před dvěma lety v kauze takzvané brněnské chobotnice, v níž bylo tehdy obviněno (včetně něj) kvůli vynášení informací z policejních spisů 18 lidí. Talabani je v Brně znám jako blízký kontakt některých tamních – dnes již bývalých – pracovníků Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS), kteří před třemi lety šli po krku tehdejšího ředitele protimafiánského útvaru Roberta Šlachty.

Na koho dalšího se nyní vyšetřovatelé NCOZ zaměřují? V seznamu podezřelých jim uvízl například brněnský podnikatel Pavel Ovčarčin z firmy Finrax, která pronajímá nemovitosti. Nebo byznysmen Petr Kalášek, který je jednatelem nemovitostní společnosti Geotest Real. Policie se zajímá i o někdejšího spolumajitele a jednatele firmy MTC – invest Ivana Trunečku či šéfa stavební firmy KROS – stav Lubomíra Smolku.

Policejní očko zabrousilo i do řad brněnských úředníků. Vyšetřovatele budou zajímat poznatky od Petra Kosmáka ze správy nemovitostí městské části Brno–střed či vedoucího investičního odboru Petra Liškutina v Brně–střed.

Zásah u Černoška

Ivo Ištvan

Policisté zasahovali také u vlivného sportovního manažera Miroslava Černoška v Prostějově. Vydal jim potřebné dokumenty, není podezřelý ani obviněný, řekl ve čtvrtek jeho mluvčí Karel Tejkal.

Přítomnost detektivů v jeho sídle potvrdili ČTK i zdejší policisté s tím, že to není v jejich gesci. V souvislosti s podezřením z korupce se konají po celé republice zásahy a domovní prohlídky na řadě míst, žalobci z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci zatím okolnosti nechtějí komentovat. Bližší informace podají ve čtvrtek večer nebo v pátek, řekl žalobce Petr Šereda.

„Pan Černošek byl požádán o součinnost ve vyšetřování, které se netýká chodu jeho firem ani akcí, které realizuje. Součinnost poskytl, vydal potřebné dokumenty a tím pro něj celá záležitost skončila. Jak vyplývá ze soudního příkazu, není v režimu podezřelého, obviněného, ani zadrženého,“ řekl ČTK jeho mluvčí Karel Tejkal.

Černošek má podíl v prostějovské marketingové společnosti TK Plus, která patří mezi největší české organizátory sportovních a kulturně-společenských akcí. Řadí se tak mezi nejvlivnější muže českého sportovního marketingu.

Zásah v Brně

Radnice městské části Brno-střed byla celý den pro veřejnost uzavřená. Důvody zásahu nejsou známy, řekla ČTK mluvčí radnice Kateřina Dobešová. Na úřadu zasahují policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ).

„S policií spolupracuje tajemník úřadu, bližší informace nemám,“ řekla Dobešová. Doplnila, že zaměstnanci kvůli zásahu policie nepracují. Úřad bude uzavřený po celý dnešní den.

Boj o miliardy do posledního dechu. Kapsch žaluje stát a vyjednává s konkurencí od Kellnera

Důvody zásahu nejsou zřejmé, zásah by se ale měl týkat úřadu, nikoli politiků. „Ráno jsme jen dostali avízo, že úřad bude uzavřený, čekáme na další zprávy. Na úřadě by měl být podle mých informací pouze tajemník,“ řekla ČTK místostarostka radnice Michaela Dumbrovská (KDU-ČSL).

Úřad byl podle zpravodaje ČTK, který je na místě, uzavřený z obou stran, vchod hlídali policisté.

Zásah ve firmě Kapsch

Kromě sídla provozovatele mýta Kapsch prohledávala policie i byt generálního ředitele firmy Karla Feixe. Mluvčí Kapsche David Šimoník řekl, že o policejním zásahu zatím nemá žádné informace.

Český šéf firmy Kapsch Karel Feix.

Státní zástupce Petr Šereda z olomouckého vrchního státního zastupitelství nechtěl případ komentovat. „Můžeme potvrdit, že dnes probíhají úkony trestního řízení ve dvou trestních věcech souběžně. V tuto chvíli je to na samém začátku a nebudeme k nim zatím podávat žádné informace,“ řekl žalobce Šereda.

Kapsch je provozovatelem mýta v Česku od roku 2007. V tendru na nového provozovatele mýta po roce 2019 ale zvítězilo konsorcium CzechToll/SkyToll s nabídkou 10,75 miliardy korun za desetiletý provoz. Společnost Kapsch výsledky tendru napadla, Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) ale platnost smlouvy potvrdil. Kapsch uvedl, že se obrátí na soud.

V účetním období od dubna 2017 do března 2018 firmě meziročně klesl zisk o 13,7 procenta na 170 milionů korun. Tržby činily 1,8 miliardy korun, meziročně zhruba o 230 milionů korun méně. Zisk společnosti je v ČR tvořen především právě příjmy z provozu elektronického mýta, přičemž výnos z mýtného se od 1. dubna 2017 do 31. března 2018 vyšplhal na 10,5 miliardy korun.

Autoři: Ondřej Koutník, Martin Shabu, ČTK
  • Vybrali jsme pro Vás