Úterý 21. března 2023, svátek má Radek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Izolace Ruska se prohlubuje

Česko

Čína a bývalé středoasijské republiky Sovětského svazu nepodpořily kroky Moskvy v jejím sporu s Tbilisi

DUŠANBE Rusko včera utrpělo vážnou diplomatickou porážku. Čína a bývalé středoasijské republiky Sovětského svazu totiž odmítly podpořit jeho poslední kroky v Gruzii, především uznání separatistů v Abcházii a Jižní Osetii. Rusko vyzvalo svoje spojence v Šanghajské organizaci pro spolupráci (SCO) k podpoře svého postupu vůči Gruzii na summitu organizace v Dušanbe, ale své kroky nedokázalo obhájit.

Prezidenti Číny, Kazachstánu, Kyrgyzstánu, Uzbekistánu a Tádžikistánu ve společné závěrečné deklaraci jen odsoudili použití síly a naopak vyzvali k respektování územní celistvosti každé země. Rusko se tak kvůli vojenskému zásahu v Gruzii, který odsoudila většina západních zemí, dostalo podle agentury AP do ještě větší mezinárodní izolace.

„Prezidenti potvrzují oddanost principům respektování historických a kulturních tradic každé země a úsilí zaměřenému na zachování jednoty státu a jeho územní celistvosti,“ citují agentury z prohlášení. V dokumentu se rovněž zdůrazňuje, že sázet výhradně na použití síly nemá žádnou perspektivu a brání celkovému urovnání místních konfliktů.

Ruský prezident Dmitrij Medveděv se před zveřejněním deklarace snažil vykládat její obsah tak, že účastníci summitu zaujali „jednotný postoj k akcím Ruska v Gruzii“. V dokumentu se ale uvádí, že země SCO ocenily šestibodovou dohodu o příměří mezi Ruskem a Gruzií z 12. srpna, kterou zprostředkovala Francie, a podpořily „aktivní roli Ruska napomáhající míru a spolupráci v regionu“.

„Jsem si jist, že jednotný postoj členských zemí SCO bude mít mezinárodní ohlas, a doufám, že bude silným poselstvím těm, kdo se snaží vydávat černé za bílé a ospravedlňovat tuto agresi,“ řekl Medveděv v narážce na vojenskou operaci gruzínských sil v Jižní Osetii v noci ze sedmého na osmého srpna, kterou chtěla Gruzie znovu získat kontrolu nad separatistickou oblastí.

Rusko reagovalo masovou protiofenzivou, která donutila gruzínské jednotky ke stažení, a poté uznalo jako první stát na světě nezávislost Jižní Osetie a Abcházie.

Země SCO ale také vyjádřily vážné znepokojení nad napětím v Gruzii a kolem Jižní Osetie a vyzvaly strany, aby řešily současné problémy mírovou cestou - dialogem a aby vynaložily veškeré úsilí napomáhající usmíření.

V dokumentu navíc není žádná zmínka o uznání Jižní Osetie a Abcházie Moskvou a žádný ze zúčastněných prezidentů nedal najevo záměr tak učinit - což by Rusko jistě přivítalo.

Čína, která až dosud zachovávala zdrženlivý postoj k rusko-gruzínskému konfliktu ve snaze nepoškodit vztahy s Ruskem, navíc včera prostřednictvím svého ministerstva zahraničí vyjádřila znepokojení nad ruským postupem vůči Gruzii. „Čína vyjadřuje své znepokojení nad posledními změnami v Jižní Osetii a Abcházii,“ napsal mluvčí ministerstva Čchin Kang na internetových stránkách. Vyjádřil naději, že všechny strany dokážou odpovídajícím způsobem řešit tuto záležitost prostřednictvím dialogu a konzultací. Čína také prohlásila, že si přeje, aby byl spor „odpovídajícím způsobem vyřešen prostřednictvím dialogu“.

Autor:

Jak naplno využít příspěvek od zdravotní pojišťovny?
Jak naplno využít příspěvek od zdravotní pojišťovny?

Připravit se na příchod miminka je poměrně náročné, a to i po finanční stránce. Věděli jste, že vám pomůže vaše zdravotní pojišťovna? Ta umožňuje...

Mohlo by vás zajímat