Pátek 7. května 2021svátek má Stanislav 6 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Izraelec u nás nemohl studovat kvůli THC v krvi. Soudy však chybovaly, neměly klíčový posudek

Joint marihuany (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Joint marihuany (ilustrační foto). | foto: Reuters

PRAHA Rok byl pravomocně odsouzen kvůli řízení pod vlivem THC, i když se bránil, že neprávem. Musel se kvůli tomu vzdát doktorského studia v Česku. Loni v říjnu dal ale nejvyšší soud Izraelci zapravdu: dva české soudy pochybily a neprávem ho potrestaly, aniž by si nechaly vypracovat klíčový psychiatrický posudek.

Policisté izraelského studenta (redakce jeho jméno zná) zastavili v květnu 2013. Po odběru krve mu lékaři naměřili pětkrát vyšší koncentraci THC, než jaká je považována za mezní při posuzování vlivu na jednání člověka. Mladík i jeho obhájce přitom tvrdili, že THC vliv na jeho řízení nemělo - kouřil den předtím. Nic zvláštního na něm neshledala ani vyšetřující lékařka dvě hodiny po zastavení hlídkou.

Obhajoba proto argumentovala, že rozhodnout musí psychiatrický posudek, jenž má doložit, jak THC ovlivnilo řidičovy schopnosti. Městský i krajský soud v Brně však i bez něj Izraelce potrestaly dvacetitisícovou pokutou a zákazem řízení na 15 měsíců. Záznam v rejstříku trestů však pro něj znamenal především stopku na vysoké škole: přišel kvůli němu o možnost získat víza. Ve finále se však ukázalo, že potrestán být neměl. (CELÝ PODROBNĚ POPSANÝ PŘÍBĚH NAJDETE ZDE.)

Nejvyšší soud totiž na základě dovolání potvrdil, že psychiatrický posudek je pro rozhodování o vlivu THC klíčový. „Na jeho podkladě poté soud stanoví, zda jde o stav vylučující způsobilost vykonávat činnost, při které by obviněný mohl ohrozit život nebo zdraví lidí nebo způsobit značnou škodu na majetku. Bez náležitého zjištění a objasnění všech těchto skutečností jak jednotlivě, tak v jejich souhrnu nelze přesvědčivě uzavřít, zda obviněný naplnil znaky trestného činu, anebo méně závažného jednání srovnatelného s přestupkem,“ konstatoval Nejvyšší soud.

Případ se tak vrací do bodu nula. „My jsme upozorňovali, a že soudce není schopen jako laik posoudit, jak to na našeho klienta působilo. Jak městský, tak krajský soud to ignorovaly. Nakonec nám dal zapravdu i nejvyšší státní státní zástupce. „Jediný výsledek je, že se to natáhlo na tři roky. Kvůli tomu, že soudy nerespektovaly judikaturu. „řekl serveru Lidovky.cz studentův obhájce Andrej Lobotka z kanceláře Davida Zahumenského.

Jeho klient nicméně v Česku již nepobývá, kvůli trestu musel vyhledat školu jinde. Případ se nicméně vrátil k Městskému soudu v Brně, který napraví chybu a doplní dokazování o psychiatrický posudek. Až poté rozhodne, zda se dopustil přestupku, či trestného činu.

Pro Izraelce posudek znamená návrat do Česka. Lobotka již předesílá, že pokud pro něj dopadne dobře, zřejmě bude chtít finanční náhradu. „Konečné slovo bude na klientovi, ale pravděpodobně požádáme,“ uzavírá advokát.

Ondřej Golis

Autor

Ondřej Golisondrej.golis@lidovky.czČlánky

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Primář Žilní kliniky Ota Schütz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!