Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Izraelec v Brně řídil s THC v krvi. Hrozí mu, že nedostane víza

Česko

  10:00
BRNO - Několik vykouřených jointů na večírku v Brně může hodně mrzet izraelského vysokoškoláka. Den po mejdanu ho totiž zkontrolovali policisté, kteří mu v krvi našli THC. Mladík si kvůli tomu již vyslechl rozsudek: vinen za trestný čin ohrožení pod vlivem návykové látky. S rozhodnutím soudu nesouhlasí, je podle něj příliš tvrdé, navíc kvůli němu zřejmě nedostane česká víza, aby mohl studovat.

Joint marihuany foto: Shutterstock

Jeho případ také ukazuje na obecnější problém. Jak spravedlivě rozhodnout, kdy má řidič v krvi pouze "zbytkové" THC či kdy je naopak pod jeho vlivem a ohrožuje ostatní? Jaká hladina THC v krvi je pouze přestupkem a jaká je trestným činem? Jak u jednotlivých řidičů správně určit individuální odchylku?

Do problémů se izraelský student A.S., jehož totožnost redakce zná, dostal loni v květnu. Tvrdí, že na večírku v Brně vykouřil několik jointů (přesný počet si prý nepamatuje) a protože věděl, že druhý den musí řídit do Vysokého Mýta, šel brzo spát.

ČTĚTE TAKÉ:

"Posledního jointa jsem vykouřil osm až deset hodin před jízdou, šest až sedm hodin jsem spal. Druhý den jsem se probudil odpočatý a s čistou hlavou," vzpomíná mladík. Několik okamžiků po tom, co usedl za volant, ho ale zastavila policejní hlídka, číhající na účastníky večírku. Od té chvíle ho čekal bezmála rok nejistoty, kterou až letos v dubnu ukončil soud. Jeho odsuzující rozsudek však může mít pro cizince velmi nepříjemné následky.  

'Všechno pro něj byla strašná sranda'

Podle silničních policistů přitom Izraelec řídil normálně. "Na stylu jeho jízdy nebylo nic zvláštního, pouze to, že ho zastavovali asi kilometr, ale on říkal, že je neviděl, což se normálně stává. Jeli za ním, troubili, měli zapnutá světla STOP POLICIE, ale je pravda, že si toho spousta lidí nevšimne, stačí když mají puštěné rádio a baví se spolu," parafrázoval soud výpověď jednoho z členů z hlídky.

Když ale řidič vystoupil z auta, hlídka pojala podezření, že je pod vlivem drog. "Měl zarudlé oči, byl hodně aktivní, nic nebral vážně. Nijak se nemotal, všechno pro něj byla strašná sranda,“ popsal u soudu druhý člen hlídky. Mladíkovi pak policisté dali s negativním výsledkem "fouknout", test na drogy ale skončil pozitivní.

Souhlasil proto s odběrem krve, který ukázal hodnotu 9,7 ng/ml THC (9,7 nanogramů THC na mililitr krve). Podle společnosti soudního lékařství a soudní toxikologie přitom může mít vliv na jednání už koncentrace 2 ng/ml. Muž ale trvá na tom, že THC v krvi jeho řidičské schopnosti neovlivnilo. "Vždyť i samotní policisté vypověděli, že jsem jel normálně, moje tvrzení podporuje i stanovisko lékařky, která mě vyšetřovala," brání se.

A skutečně, vyšetřující lékařka dvě hodiny po zastavení hlídkou na mladíkově chování neshledala nic podezřelého. "...je jasného vědomí, zdvořilého chování, normální nálady, normální řeči, zornice jsou označené jako střední, po osvětlení úzké, normálních spojivek, jisté chůze, bez abstinenčních příznaků," napsala do zprávy.

Rozhodl policista a rozbor krve

Studenta nicméně Městský soud v Brně letos v dubnu potrestal dvacetitisícovou pokutou a zákazem řízení na 15 měsíců. Podle soudce Martina Hrabala spáchal trestný čin ohrožení pod vlivem návykové látky. Mladíka tak odsoudil na základě výpovědi policistů a výsledků rozboru krve. Kompletní rozsudek server Lidovky.cz zveřejňuje v galerii dokumentů.

"Jestliže hodnota THC u obžalovaného v podstatě pětkrát přesáhla hranici 2 ng/ml, tak ve spojení s ostatními provedenými důkazy, takový stav pro soud znamená, že obžalovaný nutně musel být ovlivněn návykovou látkou do té míry, že nebyl způsobilý bezpečně řídit osobní motorové vozidlo aniž by tím ohrozil život nebo zdraví lidí či způsobil škodu na majetku," argumentuje Hrabal.

Izraelský mladík proti rozhodnutí soudu protestuje, považuje ho za nespravedlivé. "Snažil jsem se udělat vše pro to, abych neřídil pod vlivem alkoholu ani drog, v krvi mi našli jen zbytky THC z předešlého večera," hněvá se.

Má k tomu pádný důvod: záznam v trestním rejstříku pro něj znamená obrovskou komplikaci. "Chtěl jsem v Česku získat doktorát, kvůli záznamu v trestním rejstříku mi ale odmítnout udělení víza. Nemám řidičák, dostal jsem pokutu a přijímám to. Ale to by jako trest mohlo stačit," stěžuje si student.

Proti rozsudku se odvolal, jeho obhájce David Záhumenský navíc poukazuje na možnou chybu soudce, který rozhodoval pouze na základě toxikologického posudku a nedoložil tak, zda THC ovlivnilo řidičovy schopnosti.

'Soudce je laik'

O tom by rozhodl posudek psychiatra, jenže ten se od letošního února kvůli snaze zrychlit posuzování nemusí provádět, postačí jen rozbor krve. Advokát nicméně poukazuje, že v době, kdy jeho klienta chytili, bylo ještě nutné vypracovat oba posudky. "To je laická úvaha říct, že při určitém násobku překročení povoleného množství musí být ovlivněný," poukazuje.

Tahanice o trest tak ukazuje na dlouhodobý spor rozdělující i odborníky. Jak v jednotlivých případech jednoznačně rozhodnout, zda THC ovlivňuje řidičovo jednání? "Samotný údaj o hodnotě THC je dostačující z hlediska současné právní úpravy založené prakticky na 'nulové toleranci', kdy řidič nemá užívat žádné psychoaktivní látky, pokud nejsou součástí legální léčby, kdy je příslušný lék ordinován lékařem a pacient je přitom plně schopen řídit motorová vozidla, ale jinak říká jen velmi málo o tom, jak na konkrétního člověka THC, respektive jiné psychoaktivní kanabinoidy působí," upozorňuje primář Kliniky adiktologie Všeobecné fakultní nemocnice Petr Popov.

Přiklání se tak spíše na stranu odsouzeného mladíka, nelze totiž podle něj paušálně říct, jaké množství psychoaktivní látky v krvi ovlivňuje něčí psychiku. "Mezi látkami existují významné rozdíly; zbytkový alkohol není 'stejný' jako zbytkové množství jiných látek. Současnou úpravu nepožadující účast soudního znalce nepovažuji za šťastnou," míní Popov.

Drogy za volantem

Případů jízdy pod vlivem drog každým rokem přibývá. V roce 2011 to bylo 1 717 případů, 2 195 lidí policie zadržela předloni, loni pak už 2 785.

Další adiktolog Tomáš Zábranský však současnou úpravu považuje za nejlepší možnou. "Těžko můžete chtít po policistech, aby prováděli soudně průkazné testy na silnici, a po převozu k odborníkovi lze vždy argumentovat, že stav řidiče je jiný, než když byl zastaven za volantem. Řešení 'pokud je v krvi potenciálně účinná hladina psychotropní látky' je tedy ok a plně v intencích českého postupu u alkoholu. Otázkou pro toxikology je hladina, která je hranicí mezi přestupkem a trestným činem, a její možná individuální odchylka u každého jedince," myslí si.

Nerovný přístup

Na tento nedostatek a nerovný přístup k alkoholu a dalším drogám ostatně poukazuje i obhájce mladíka. "U alkoholu jakékoliv množství znamená ovlivnění, pak je statistická odchylka, už zde se projevuje benevolentnost vůči alkoholu. Ani zde se nedá odvodit, zda několikanásobek toho je hodně, nebo málo," poukazuje na nejasnost.

Téma drog za volantem je přitom vysoce aktuální. Česko nedávno šokoval případ muže, který pod vlivem pervitinu srazil policistku. Policejní prezident po tragédii slíbil masivní testování řidičů na drogy. Jen loni šoféři pod vlivem omamných látek a drog zavinili 244 nehod, při nichž zemřelo čtrnáct lidí.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!