Sobota 21. května 2022, svátek má Monika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Izraelští intelektuálové chtějí mír s Hamásem

Česko

JERUZALÉM Pro příměří s palestinským radikálním Hamásem se vyslovili tři významní izraelští spisovatelé. Kritik okupace arabských území David Grossman napsal v izraelském listě Haarec, že by Izrael měl ofenzivu, která si od soboty vyžádala na palestinské straně přes 350 životů, jednostranně ukončit do 48 hodin. Pro příměří je i zastánce míru s Palestinci Amos Oz a Avraham B. Jehošua, který se ve svém díle zabývá dějinami židovského národa.

„Měli bychom do 48 hodin jednostranně zastavit palbu, abychom zabránili dalším obětem, a to i když vy - Palestinci - budete na Izrael střílet i nadále. Nebudeme palbu opětovat a zatneme zuby stejně, jako jsme to dělali dosud. A ještě lépe: pozveme sousední i vzdálené země, aby zprostředkovaly jednání s vámi a přivedly vás k příměří,“ napsal Grossman ve vzkazu určeném Palestincům.

Hamas přistoupil na příměří s Izraelem v létě, avšak 19. prosince, kdy vypršelo, ho odmítl prodloužit. Zintenzivnil pak raketovou palbu na jih Izraele, na což židovský stát odpověděl nálety na budovy používané Hamásem a jeho ozbrojeným křídlem v pásmu Gazy.

Amos Oz řekl italskému listu Corriere della Sera, že je čas „na příměří, které předpokládá, že Palestinci zastaví palbu a Izrael výměnou za to ukončí blokádu pásma Gazy“.

Jehošua v rozhovoru pro italský list La Stampa řekl, že útok na Gazu „byl nezbytný, ale teď je ho třeba rychle ukončit“.

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....