Středa 4. října 2023, svátek má František
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Izraelští intelektuálové chtějí mír s Hamásem

Česko

JERUZALÉM Pro příměří s palestinským radikálním Hamásem se vyslovili tři významní izraelští spisovatelé. Kritik okupace arabských území David Grossman napsal v izraelském listě Haarec, že by Izrael měl ofenzivu, která si od soboty vyžádala na palestinské straně přes 350 životů, jednostranně ukončit do 48 hodin. Pro příměří je i zastánce míru s Palestinci Amos Oz a Avraham B. Jehošua, který se ve svém díle zabývá dějinami židovského národa.

„Měli bychom do 48 hodin jednostranně zastavit palbu, abychom zabránili dalším obětem, a to i když vy - Palestinci - budete na Izrael střílet i nadále. Nebudeme palbu opětovat a zatneme zuby stejně, jako jsme to dělali dosud. A ještě lépe: pozveme sousední i vzdálené země, aby zprostředkovaly jednání s vámi a přivedly vás k příměří,“ napsal Grossman ve vzkazu určeném Palestincům.

Hamas přistoupil na příměří s Izraelem v létě, avšak 19. prosince, kdy vypršelo, ho odmítl prodloužit. Zintenzivnil pak raketovou palbu na jih Izraele, na což židovský stát odpověděl nálety na budovy používané Hamásem a jeho ozbrojeným křídlem v pásmu Gazy.

Amos Oz řekl italskému listu Corriere della Sera, že je čas „na příměří, které předpokládá, že Palestinci zastaví palbu a Izrael výměnou za to ukončí blokádu pásma Gazy“.

Jehošua v rozhovoru pro italský list La Stampa řekl, že útok na Gazu „byl nezbytný, ale teď je ho třeba rychle ukončit“.

Autor: