Pondělí 9. prosince 2019svátek má Vratislav 5 °C oblačno Předplatné LN
19. května 2013 12:28 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Já to určitě mám přikrytý, říká o investici do luxusního domu úředník Nestrašil

Vlivný úředník Václav Nestrašil | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vlivný úředník Václav Nestrašil |

Státní úředník Václav Nestrašil si pořídil dům za 15,5 milionu korun, o vysoké investici se zapomněl zmínit v majetkových přiznání. V rozhovoru pro server Lidovky.cz tvrdí, že "všechno je doložitelný".

Lidovky.cz: Neodevzdáváte majetková přiznání. Proč?
Jo? To já ani nevím.

Lidovky.cz: Ale já to vím.
A to já bych měl odevzdávat jako kam? Na ministerstvo?

Lidovky.cz: Na ministerstvo. Ale vy to musíte vědět, protože za některá léta jste tam majetková přiznání odevzdal. Konkrétně za rok 2008 a 2010. Mezi tím nic, loni nic.
Teď ne, jo. To je asi podle toho, jak mě vždycky uženou, nebo neuženou. A kdy jsem dával poslední? Za 2010? To je moje lajdáctví. Já ani nevím, jestli takovou povinnost mám. Určitě jsem to ale asi někdy vyplňoval.

Lidovky.cz: Je to vaše povinnost podle zákona o střetu zájmů. Zvlášť když jste vysoce postavený státní úředník. Proč se ale ptám: vy jste docela investoval. Majetková přiznání mají státní úředníci odevzdávat, aby se dalo vysledovat, že si nežijí nad poměry.
Investoval, ale taky jsme hodně prodávali. Prodali jsme tři nemovitosti a jednu jsme oproti tomu nabyli.

Lidovky.cz: Vidíte. A já z těch dokumentů, které jste odevzdal, akorát vyčtu, že jste pořídili v roce 2008 byt za 6,1 milionu korun, nezmiňujete tam žádnou hypotéku, pak jste dostali darem nemovitosti za tři miliony.
Na ten byt byla hypotéka, tam bylo asi 900 tisíc korun. Ten byt jsme zase teďka už prodali. A ještě jsme prodali chatu, která byla manželky. A jeden jiný pozemek. Tam se to hodně mění.

ČTĚTE TAKÉ

Lidovky.cz: A za to jste tedy financovali pozemek v Černošicích?
Jo jo. Vzali jsme si ještě tři miliony hypotéku u Hypotéční banky.

Lidovky.cz: Můžeme to tedy rozebrat podrobně. Takhle to vzbuzuje pochybnosti.
Ty darované nemovitosti jsou od rodičů, nabyli je někdy před dvaceti třiceti lety.

Lidovky.cz: To nemusíme rozebírat, to je pochopitelné.

Majetky úředníků

Lidovky.cz prověřily všechny centrální databáze majetkových přiznání, které musí od roku 2008 odevzdávat klíčoví státní zaměstnanci.A takřka v každém z nich chyběla čestná přiznání, která musí úředníci odevzdat každý rok do konce června. Nejde přitom o dokumenty, které měli předložit k veřejné kontrole letos. Řada případů se týká let minulých.

ČTĚTE VÍCE

Co se týče toho bytu za šest milionů, tak jsme prodali jiný byt za pět milionů plus jsme si vzali 900 tisíc hypotéku. A ještě jsme prodávali, manželka měla na sebe pozemek a chatu, což bylo celé dohromady pět milionů.

Lidovky.cz: Takže tenhle byt jste v mezidobí prodali a měli jste na ten pozemek v Černošicích za 5,5 milionů. Chápu to správně?
Chápete. Teď jsme na tom pozemku postavili dům a žijeme v tom domě. Byt za šest milionů jsme prodali a plus jsme si vzali hypotéku na tři miliony korun.

Lidovky.cz: Je to docela hezký dům. Viděl jsem ho v magazínu MF DNES, kde byl mezi 17 nejlepšími domy loňského roku. A kolik takový dům stojí?
No, za deset milionů korun.

Dům Václava Nestrašila.

Dům Václava Nestrašila.

Lidovky.cz: Tak to prosím ještě jednou spočítejme. S pozemkem stál 15,5 milionu korun, tři miliony hypotéka, pak šest milionů za ten byt.
Prodali jsem nedávno ten byt za sedm milionů korun, plus jsme prodali pozemek za 2,3 milionu a chatičku za 2,7 milionu.

Lidovky.cz: Takže vám to vyjde.
No určitě.

Lidovky.cz: Ptám se, protože máte na starosti kritizovaný systém mýtného. A jde přeci jen dost vysokou investici na státního úředníka, která by mohla ohrozit vaši důvěryhodnost. Stačilo by, kdybyste řádně odevzdával majetková přiznání.
Já to určitě mám přikrytý. Je to všechno doložitelný. Takže já nemám co skrývat. Tři nemovitosti jsme prodali a z toho jsme postavili.

Lidovky.cz: Ještě jsem si všiml, že jste půjčil nějakému panu Rázlovi 3,6 milionu korun.
To je strašně stará věc.

Server Lidovky.cz později poslal Nestrašilovi několik doplňujících otázek, ty nechal zatím bez odpovědi.

Radek Kedroň

Autor

Radek Kedroňradek.kedron@lidovky.czČlánky
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vícenásobné matky nejsou divné. Jen se rozhodly mít víc dětí, než je běžné

velká rodina - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Průměrný počet narozených dětí na jednu matku v Česku sice vzrostl, pořád je však hluboko pod číslem dvě. My jsme našli...