Pátek 12. srpna 2022, svátek má Klára
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Lidi v Jablonci dusil neznámý plyn, 36 jich skončilo v nemocnicích

Česko

  22:30aktualizováno  8. června 7:58
Po úterním úniku neznámé látky ošetřili záchranáři v Jablonci nad Nisou dohromady 36 lidí. Bylo mezi nimi i devět hasičů a dva policisté. Všechny postižené s dechovými obtížemi nechali záchranáři převézt na vyšetření do nemocnic v Jablonci, Liberci a Mladé Boleslavi. Jeden pacient leží v jablonecké nemocnici na JIP, uvedla mluvčí nemocnice. Neznámou látku při prvním měření hasiči neobjevili, další opakovaná měření budou probíhat ve středu.

Únik neznámé dráždivé látky ve Skelné ulici oznámil na operační středisko hasičů jeden z obyvatel panelového domu v úterý kolem 19 hodin. „Na místě jsme ošetřili 29 obyvatel z domu, další tři jsme pak dohledali, protože se ukázalo, že v době úniku se v domě stěhovalo. Postižený byl také jeden z hasičů,“ sdělil mluvčí Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje Michael Georgiev.

Policisté poté na Twitteru uvedli, že z preventivních důvodů do nemocnic putovalo 33 lidí, mezi nimi byli dva policisté a devět hasičů. Později se číslo zvýšilo na 36 lidí. Mezi transportovanými bylo i několik zaměstnanců stěhovací firmy, kteří se v místě krátce pohybovali a záchranářům se přihlásili až později.

Patnáct lidí převezly sanitky do jablonecké nemocnice. „Bližší informace k jejich stavu zatím nemám. Jeden pacient leží na JIP a jeden šel na revers domů,“ uvedla mluvčí jablonecké nemocnice Jana Válková.

Patnáct lidí ošetřili i v liberecké nemocnici. „Nezjistili jsme nic, co by souviselo s nějakou otravou,“ řekl mluvčí liberecké nemocnice Václav Řičář. Všichni podle něj zůstávají v nemocnici na pozorování. „Večer nám byli vrtulníkem preventivně dopraveny protilátky, nebylo je ale třeba nikomu podat,“ dodal.

Chemici v kombinézách se vydali do vchodů panelového domu, aby odebrali vzorky.

Co bylo příčinou potíží obyvatel domu na jabloneckém sídlišti Šumava, zatím není jasné. Neznámou látku hasiči vyhledávali detekční technikou v ochranných oblecích s dýchacím přístrojem.

Na místě události byl zřízen štáb velitele zásahu a vyžádána byla i výjezdová skupina chemické laboratoře z Institutu ochrany obyvatelstva Lázně Bohdaneč. Ve spolupráci s chemickou laboratoří bylo provedeno opakované kontrolní měření ve vnitřních prostorech objektu s negativním výsledkem,“ uvedli hasiči v noci na facebooku.

Do nemocnic na severu Čech také putovaly případné protilátky. Z Prahy je transportoval vrtulník.

Policie místo zcela uzavřela pro dopravu. Obyvatele v ostatních bytech pak upozorňovala, aby nevycházeli z bytů a nevětrali.

Autoři: , ,

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat